Historia sztuki kamieniarskiej

nagrobek z rzeźbąKamieniarstwo to znane od wieków rzemiosło artystyczne, polegające na wydobyciu a następnie obróbce kamienia. Mimo że dziś kamieniarstwo jest łączone przede wszystkim z nagrobkami i pomnikami, ewentualnie jeszcze rzeźbami artystycznymi z kamienia, to historia kamieniarstwa ma inne początki. Już w czasach prehistorycznych wydobywano kamień, tworząc zaprawę murarską i gips, wykorzystywane następnie do budowy pierwszych budynków, trzeba dodać bardzo prymitywnych.

Kamieniarstwo było często wybierane na zajęcie i w starożytności, i czasach średniowiecznych, a także później. Z kamienia powstawały najważniejsze dla niektórych kultur budowle ? a więc w starożytnym Egipcie były to piramidy, w starożytnej Grecji i Rzymie ? świątynie i pałace, w kulturach prekolumbijskich ? piramidy i inne.

Kamieniarstwo nieustannie się rozwija, dzięki tej dziedzinie rzemiosła powstało wiele budowli o fundamentalnym znaczeniu dla historii, na przykład kościoły, zamki, mury obronne, pałace królewskie i wspomniane już piramidy.

Dziś z kamienia powstają nagrobki i pomniki, a także elementy budowlane, jak schody, posadzki, blaty kuchenne, elewacje oraz rzeźby kamienne.



Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.