Specyfika druku sublimacyjnego

Sublimacja należy do najpopularniejszych metod druku na tkaninach poliestrowych na nerki, plecaki, leżaki, parasole, t-shirty, bluzy, legginsy itp. Charakteryzuje się ona przede wszystkim bardzo wysoką trwałością nadruku. Druk sublimacyjny jest bardzo odporny – nie blaknie, nie ściera się, ani nie spiera. Tekstylia poliestrowe z nadrukiem sublimacyjnym nadają się do prania i prasowania, nie szkodzą im czynniki atmosferyczne, co sprawia, że mają one wiele zastosowań, zwłaszcza jeśli chodzi o reklamę zewnętrzną, typu banery. Metodę można stosować m.in. do nadrukowywania odzieży wykonanej z tkanin poliestrowych i rozmaitych dodatków i akcesoriów.

Do wykonania nadruku metodą sublimacyjną niezbędne jest użycie specjalnie do tego przeznaczonych tuszy oraz papieru transferowego. Proces technologiczny ma swoją specyfikę – barwnik jest podgrzewany do temperatury ok. 200 stopni Celsjusza, dzięki czemu jego stan skupienia zmienia się na gazowy, i łatwiej wnika w otwarte pod wpływem ciepła włókna poliestrowe. Gdy temperatura spada, włókna ponownie ulegają zamknięciu, a kolor jest w nich trwale zapisany. To zdecydowanie odróżnia druk sublimacyjny od całej reszty technik. Z uwagi na fakt, że barwnik podlega wgrzaniu w tkaninę na gorąco, nie osadza się na jej powierzchni, ale wnika głęboko w nią. Stąd właśnie wynika wyjątkowa trwałość tego rodzaju nadruków.

Modne zastosowania sublimacji – nadruki fullprint na odzieży

Ze specyfiką tej metody wiąże się także bardzo istotna cecha nadruku – a mianowicie jego niewyczuwalność w dotyku. Dzięki temu sublimacja jest wprost wymarzoną techniką do wykorzystania w najmodniejszych od paru sezonów nadrukach fullprint na odzieży. Daje ona szansę na efektowne zadrukowanie dużej powierzchni materiału w ciekawe wzory utrzymane np. w żywej, jaskrawej kolorystyce. Na uwagę zasługuje także wysoka precyzja i ostrość nadruku. Sublimację można zastosować np. do produkcji nerek, plecaków, t-shirtów, bluz, legginsów, spódnic, skarpetek i innego rodzaju odzieży, które w swoim składzie mają przewagę włókien poliestrowych.

Sublimacja to metoda, która sprawdza się na rozmaitych powierzchniach polimerowych, takich jak kubki, etui na smartfona, podkładki pod myszki komputerowe itp. Nadruki powstają w bardzo krótkim czasie.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.