Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne do naszego domu

Drzwi oprócz swojej podstawowej funkcji, jaką jest oddzielanie, zamykanie przestrzeni, posiadają również walory estetyczne. Są one podstawowym elementem wyposażenia każdego domu. Przed zakupem drzwi należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kryteriów, zarówno jeśli chodzi o drzwi zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Nie ulega wątpliwości, że najbardziej stylowe są drzwi drewniane. Za jakość trzeba jednak dużo zapłacić. Drzwi wejściowe drewniane prezentują się niezwykle dostojnie, świetnie korespondują z tradycyjnie urządzonymi wnętrzami. Do ich najważniejszych zalet należy również dobra izolacyjność cieplna, łatwość obróbki i konserwacji, odporność na duże różnice temperatur i wilgotności, właściwości autoregeneracyjne oraz fakt, że powstałe uszkodzenia można stosunkowo łatwo naprawić.

Przy tak dużej liczbie atutów najważniejszą wadą drzwi drewnianych jest ich wysoka cena oraz konieczność systematycznego lakierowania. Drzwi drewniane należy pielęgnować przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonych środków. Przy zakupie drzwi trzeba rozważyć, czy warto zainwestować w naturalne drewno, za które zapłacimy więcej, ale będzie nam dłużej służyło i lepiej się prezentowało.

Warto rozważyć także zakup drzwi szklanych, które są nowoczesne i bezpieczne dla użytkowników. Dzięki ich zastosowaniu wnętrza są doświetlone, a same drzwi prezentują się niezwykle elegancko. Oczywiście jest to rozwiązanie, które sprawdzi się we wnętrzach o nowoczesnym charakterze.

Tańszym rozwiązaniem jest fornir, czyli naturalna okleina, którą pokrywa się płytę wiórową. Drzwi zachowują wtedy swój nietuzinkowy wygląd, a będą korzystniejsze cenowo w porównaniu z drzwiami drewnianymi. W obu przypadkach istnieje niebezpieczeństwo, że poszczególne drzwi będą się różniły odcieniami. Drewno jest naturalnym materiałem i żaden producent drzwi nie da gwarancji, że wszystkie zamówione przez Klienta drzwi będą identyczne. Niektórzy Klienci mogą to uznać za wadę, i dlatego powinny wziąć to pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. To samo dotyczy nie tylko odcieni, ale również usłojenia, jego gęstości i układu. Najważniejsze by niewielkie różnice mieściły się w normie, a na drzwiach nie było przebarwień, kolor musi być jednolity.

Ze względu na cenę najpopularniejsze wśród konsumentów są drzwi wewnętrzne z płyt MDF, HDF okleinowane różnymi rodzajami oklein. Nowoczesne płyty posiadają bardzo dobre właściwości jeśli chodzi o trwałość i wytrzymałość. Są bardzo odporne na uszkodzenia, dzięki jednorodnej zwartej budowie. Dzisiejsze metody produkcji sprawiają, że drzwi z płyty mogą do złudzenia przypominać drzwi drewniane. Są one również lżejsze, co może być atutem w użytkowaniu drzwi przez dzieci.

Niezależnie od typu i modelu drzwi, który wybierzemy, warto zadbać nie tylko o spójność stylistyczną z całą aranżacją przestrzeni, ale także o jakość wykończenia (okucia, klamki, uszczelki do drzwi).Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.