Usługi poligraficzne

Rozwój poligrafii jako przemysłu sprawia, że usługi drukarskie stają się coraz tańsze i poprzez to są bardziej dostępne. Wśród rozmaitych technik poligraficznych wyróżnia się poszczególne rodzaje druku ze względu na wyroby poligraficzne, podłoże na jakim wykonuje się druk lub obszar zadruku, czy też metodę nanoszenia farby na zadrukowywane przedmioty.

Współczesne drukarnie opierają się na technikach komputerowych i możliwościach druku cyfrowego, popularne są drukarnie offsetowe. Rozwój technik poligraficznych w zakresie tak zwanej małej poligrafii sprawił, że coraz więcej firm instaluje u siebie wydajne drukarki i plotery, które umożliwiają przygotowywanie wydruków z potrzebnymi materiałami.

Trochę historii

Pierwsze stemple, służące do powielania wzorów metodą wytłaczania ich w glinianych tablicach, tworzono już 2400 lat przed naszą erą, w Babilonie. Od tamtego czasu różne cywilizacje poszukiwały trwałych i stabilnych materiałów, które umożliwiałyby nanoszenie powtarzalnych wzorów. Przez wiele wieków druk związany był z papierem i jego doskonaleniem.

Obecne metody poligraficzne pozwalają na nanoszenie dowolnych grafik na praktycznie każdy materiał. Współczesna poligrafia stwarza nieograniczone możliwości druku. Obecnie wyróżnia się cztery różne techniki nanoszenia farby: drukowanie płaskie, drukowanie wklęsłe, drukowanie wypukłe i sitodruk. Dzięki odpowiedniemu doborowi technik można osiągać zaskakujące efekty jakościowe drukowanych materiałów. Współczesne materiały drukowane zaskakują możliwościami odwzorowywania kształtów i kolorów, niezależnie od ilości wykonywanych kopii.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.