Outsourcing usług informatycznych

White Server RoomKorzystanie z wiedzy i zasobów technicznych firmy zewnętrznej jest coraz częściej wybieraną formą informatyzacji przedsiębiorstw. Outsourcing usług informatycznych umożliwia lepszą kontrolę kosztów i w perspektywie może przynieść ich znaczne ograniczenie. Szczegółowy zakres usług jest ustalany indywidualnie. Standardowo obejmuje bieżącą administrację sprzętu i oprogramowania, niezbędnego dla właściwego zarządzania procesami zachodzącymi w firmie. Jednymi z najbardziej podstawowych usług są: hosting oraz hoteling, czyli kolokacje serwerów.

Hosting polega na udostępnianiu zasobów obliczeniowych serwerowni przez dostawcę usługi. Odbywa się to z pominięciem fizycznej dzierżawy sprzętu. Usługodawca jedynie rezerwuje dla usługobiorcy określoną objętość dysku twardego. Usługa może być ograniczana poprzez określenie maksymalnej ilości danych, przechodzących przez łącza serwerowni, maksymalnego stopnia obciążenia usługami lub usług, które serwerownia jest w stanie obsługiwać. Kolokacja serwerów polega na oddaniu do dyspozycji klienta fizycznej przestrzeni w serwerowni.

Data center, świadczące usługi w zakresie hotelingu, organizują miejsce w szafach znajdujących się w serwerowni i wynajmują je klientom, którzy instalują swoje własne serwery. Kolokacja serwerów może polegać również na bieżącej obsłudze serwerów i stałym ich serwisie. W niektórych przypadkach możliwe jest wstawienie do serwerowni własnych szaf z serwerami. Usługa właściciela serwerowni polega wtedy na dostarczeniu odpowiednich parametrów w pomieszczeniu, zapewnieniu zasilania, klimatyzacji i fizycznej ochrony obiektu.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.