Szczelność instalacji wentylacyjnej

pierścień uszczelniający

Szczelność rozmaitych instalacji i budynków zależy od jakości użytych uszczelnień. Dotyczy to zarówno okien, drzwi, kabin prysznicowych, wentylacji, instalacji gazowej, wodnej, centralnego ogrzewania, a także różnego typu instalacji przemysłowych, np. armatury w przemyśle chemicznym, włókienniczym, chłodnictwie czy wodociągach. Wśród rodzajów uszczelnień można wymienić m.in. sznury grafitowe, oringi, uszczelki samoprzylepne, płyty uszczelniające, uszczelki silikonowe i gumowe.

Rosnące ceny paliw przekładają się na wzrost kosztów ogrzewania pomieszczeń. To sprawia, że wielu inwestorów decyduje się na instalowanie systemów ogrzewająco-klimatyzujących, opartych na pompie ciepła i rekuperacji. Niezwykle ważnym elementem takich układów są szczelne przewody wentylacyjne, które gwarantują właściwą cyrkulację powietrza w budynku. Niestety większość projektów budowlanych rzadko odnosi się do klasy szczelności instalacji wentylacyjnej. Projektanci przyjmują szczelność za pewnik i jedynie dla porządku projektują instalację ze zwiększoną o 10 – 15 procent wydajnością.

Szczelność przewodów wentylacyjnych zapewnia nie tylko sprawne usuwanie zużytego powietrza z pomieszczeń, ale również zapobiega niepotrzebnym startom ciepła. Nieszczelności powodują zwiększone zużycie energii, potrzebnej do zasilenia wentylatorów wymuszających obieg, klimatyzatorów i rekuperatorów. Dlatego tak ważną rolę w całym systemie pełnią uszczelki samoprzylepne, stosowane w celu zapewnienia szczelności całemu układowi. Takie uszczelnienia są zazwyczaj zintegrowane z przewodami, jednak czasami należy zastosować dodatkowe elementy uszczelniające.

Decydując się na nowoczesne systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne należy zwrócić baczną uwagę na klasę szczelności przewodów. Określa ona wartości graniczne nadciśnienia i podciśnienia statycznego, jakie jest bezpieczne dla szczelności układu oraz wartości graniczne wskaźnika nieszczelności. W Polsce zazwyczaj są stosowane przewody kasy B. Unia Europejska zaleca stosowanie wyższych i lepszych klas szczelności, czyli C i D, które są staranniej wykonane i zaopatrzone w specjalnie profilowane uszczelki z gumy. Dzięki temu nie dochodzi do zaburzenia poziomu ciśnień w instalacji nawiewnej i wywiewnej i wymiana powietrza może odbywać się płynnie.

Elementy uszczelniające, czy to  w postaci sznurów grafitowych, czy płyt, oringów czy uszczelek samoprzylepnych mają ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wielu instalacji.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.