Zabiegi w sanatorium i SPA

Pobyt w SPA lub sanatorium nad morzem czy w górach to doskonały sposób na rekonwalescencję i podreperowanie zdrowia, a także na skorzystanie z dobrodziejstw medycyny estetycznej i kosmetologii.

W sanatoriach wykonuje się rozmaite zabiegi bazujące
na fizykoterapii, zapewniającej rehabilitację organizmu poprzez oddziaływanie różnymi bodźcami fizycznymi. Mogą one pochodzić ze źródła naturalnego lub być sztucznie wytwarzane. Takie zabiegi terapeutyczne realizowane są w sanatoriach w  całej Polsce – od Bielska po Kołobrzeg. Nadmorskie i górskie miejscowości są również doskonałe na wczasy odchudzające czy zabiegi modelujące sylwetkę (kriolipoliza, endermologia, fala uderzeniowa itp.).

Jedną z ważnych gałęzi fizykoterapii jest światłolecznictwo. Promieniowanie laserowe wykorzystuje się w leczeniu wielu chorób, między innymi chorób skóry, alergii, depresji, migren, schorzeń narządu ruchu, reumatyzmu. Światło stymuluje nasz mózg, wpływa pozytywnie na nastrój i samopoczucie. Łagodzi dolegliwości związane z zaburzeniami nastroju, depresją sezonową, napięciem przedmiesiączkowym, skumulowanym stresem, apatią, zmęczeniem, zaburzeniami łaknienia, huśtawką nastrojów.

Fototerapia to całkowicie bezpieczna metoda stosowana w leczeniu wielu poważnych chorób.
Stosuje się specjalne nowoczesne lampy. Indywidualnie ustalany jest czas trwania sesji oraz natężenie światła. Celem takich zabiegów jest przywrócenie sprawności fizycznej oraz psychicznej po przebytej chorobie, urazie lub wypadku.

Inną gałęzią fizykoterapii jest krioterapia, w której stosuje się temperatury poniżej 0°C. Wyróżnić można krioterapię ogólną oraz miejscową, które jak sama nazwa wskazuje, różnią się zakresem oddziaływania. Za pomocą specjalnego urządzenia zamrażane i rozmrażane jest miejsce zmienione chorobowo – różnego rodzaju brodawki czy naczyniaki powstałe na skórze. W wyniku tego procesu ulegają one zniszczeniu.

W krioterapii ogólnej pacjent wchodzi do specjalnego pomieszczenia, w którym panuje temperatura poniżej 100°C na około 3 minuty. Jest to skuteczna metoda leczenia stanów zapalnych w reumatyzmie, stanach pourazowych, a także wspomagająco w stanach przemęczenia fizycznego i psychicznego, a także w sporcie wyczynowym. Ponieważ jest to terapia obarczona wieloma przeciwwskazaniami, nie jest ona bardzo popularna wśród pacjentów.

Zabiegiem stojącym na pograniczu medycyny estetycznej i kosmetologii jest kriolipoliza, która również wykorzystuje zimno, ale w tym przypadku do wymrażania tkanki tłuszczowej i redukcji obwodów i cellulitu.

Inaczej jest z elektroterapią, która wykorzystuje lecznicze właściwości prądu stałego do leczenia chorób zwyrodnieniowych stawów oraz schorzeń neurologicznych. Pomaga w zwalczaniu bólu, działa przeciwzapalnie. W wyniku elektroterapii stymulowane tkanki są lepiej ukrwione, a mięśnie pobudzone. Wyróżnia się między innymi jontoforezę, galwanizację, prądy interferencyjne i diadynamiczne.

Fizykoterapia to bardzo różnorodne metody leczenia, oprócz wymienionej fototerapii, krioterapii oraz elektroterapii, obejmuje wiele innych dziedzin, takich jak: hydroterapia, laseroterapia, magnetoterapia i inne. Każda z nich charakteryzuje się wysoką skutecznością w leczeniu rozmaitych chorób i ich objawów. Mają one zastosowania w dermatologii, ortopedii, psychiatrii, onkologii i wielu innych dziedzinach współczesnej medycyny.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.