Domowe przetwory

Robienie domowych przetworów ma w naszym kraju długie tradycje i wiele zalet. Pozwala na stworzenie nie tylko pysznych, ale również zdrowych dżemów, kiszonek czy innych zapraw. Własnej roboty wyrób jest pełny witamin i składników odżywczych, których nie raz brakuje w dostępnych w  sklepie produktach. Pewny skład to zdecydowanie największa korzyść robienia i jedzenia domowych przetworów, zwłaszcza w przypadku osób borykających się z problemami gastrycznymi, wszelkimi uczuleniami na żywność. Dodatki w postaci różnego rodzaju polepszaczy smaku, koloru czy konsystencji produktu, a także konserwanty są dozwolone, ale osobom wrażliwym mogą zaszkodzić, szczególnie jeśli są spożywane w większych ilościach. Ten problem rozwiązuje własnej roboty dżem, marmolada czy sok.

Dzięki pasteryzacji, kiszeniu czy zalewaniu octem możemy przedłużyć trwałość i przydatność produktów do spożycia i cieszyć się nimi również poza sezonem. Jest to też dobry sposób na spore oszczędności. Kupując warzywa czy owoce w sezonie, zapłacimy za nie znacznie mniej niż za gotowy produkt z nich zrobiony, znaleziony na sklepowej półce.

Co oprócz tradycyjnych dżemów, kompotów czy kiszonych ogórków możemy przygotować samodzielnie w domu? Możliwości są ogromne. Można wykorzystać nie tylko owoce i warzywa, ale również grzyby czy pędy sosny.

Domowe alkohole

Warto także wspomnieć o istotnej dziedzinie przetwórstwa, jaką jest produkcja domowych alkoholi. Z dostępnych owoców, a także warzyw czy ziół można zrobić przepyszne wina, nalewki, destylaty. Pigwa, porzeczka, aronia, wiśnie, jeżyny, maliny, truskawki, jabłka, agrest, arbuz, grejpfruty, pomidory, imbir, mięta, dzika róża, jarzębina, rabarbar, cytryny, orzechy, kawa, czekolada – to tylko wybrane produkty, z których można wykreować trunki o wyjątkowym smaku i aromacie.

Aby zostać twórcą domowych alkoholi trzeba dysponować nie tylko dobrymi przepisami, ale również sprawdzonymi akcesoriami i sprzętem do produkcji piwa, wina, destylatów czy nalewek. Specjalne pojemniki fermentacyjne, destylatory, balony na wino, zaprawki, drożdże gorzelnicze, pożywki, enzymy, lejki, filtry, sitka, wreszcie korki, kapsle, a nawet etykiety – to wszystko można nabyć w wyspecjalizowanych sklepach zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.