Nowoczesne metody leczenia kręgosłupa

Medycyna jest dziedziną nieustannie się rozwijającą, na której ciążą wielkie wyzwania. Wykrywanie nowych chorób, szukanie nowych metod leczenia, udoskonalanie diagnostyki to najważniejsze z nich. Wśród wielu problemów zdrowotnych, z którymi boryka się człowiek w XXI wieku na szczególną uwagę zasługują problemy z kręgosłupem, na które składa się kilka elementów. W największym stopniu odpowiada za nie siedzący tryb życia, zła pozycja w pracy (zwłaszcza siedząca przed komputerem), nadwaga i otyłość oraz brak aktywności fizycznej, w mniejszym stopniu zaś różnego typu urazy.

Kręgosłup to jeden z najważniejszych elementów naszego ciała, odpowiadający za utrzymywanie równowagi, ochronę rdzenia kręgowego, amortyzację wstrząsów. Jeśli więc przytrafia nam się ból w jego okolicy, to jest to poważny sygnał, że należy udać się do specjalisty ortopedii i wykonać podstawowe badania diagnostyczne. Niezależnie od tego czy za ból odpowiada choroba zwyrodnieniowa, dyskopatia szyjna lub lędźwiowa przepuklina czy świeży uraz, konsultacja z chirurgiem lub neurochirurgiem jest niezbędna. Mając do dyspozycji nowoczesne metody chirurgiczne, w tym neurochirurgię kręgosłupa, medycyna skutecznie radzi sobie z wieloma problemami i wynikającymi z nich dolegliwościami w różnych odcinkach kręgosłupa.

Szpitale i kliniki zatrudniają specjalistów chirurgów i neurochirurgów, którzy dostosowując metodę leczenia do stanu pacjenta potrafią zdziałać cuda, i jak się okazuje – leczenie wcale nie musi trwać miesiącami. Tzw. małoinwazyjne metody (np. endoskopia, wertebroplastyka czy koblacja) stosowane są z powodzeniem w neurochirurgii kręgosłupa obok metod tradycyjnych (jak np. fenetracja), a ich zaletą jest przede wszystkim bardzo krótki czas dochodzenia do zdrowia. Nowoczesne procedury umożliwiają wypisanie pacjenta już dobę po zabiegu, a także powrót do swojej standardowej codziennej aktywności w kilka dni.

Dzięki znaczącemu postępowi technik neurochirurgicznych pacjenci mogą liczyć nie tylko na pozbycie się bólu, ale także całkowite wyleczenie i przywrócenie właściwego funkcjonowania kręgosłupa. Odnotowano także zmniejszenie ilości powikłań pooperacyjnych. Wszystko to powinno zachęcić osoby z dolegliwościami w obrębie kręgosłupa do wizyty w gabinecie ortopedycznym i zaufanie zdobyczom nowoczesnej neurochirurgii kręgosłupa.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.