Jak połączyć pasję z pracą zawodową

Połączenie pasji z pracą zawodową to marzenie wielu z nas. Szczęśliwcy, którym to się udało czerpią z pracy dużą satysfakcję. Przykładem mogą być alpiniści uprawiający wspinaczkę wysokogórską, skalną lub sportową, którzy zawodowo zajmują się pracami wysokościowymi.

Wykorzystywanie technik linowych do celów przemysłowych rozwinęło się w XX wieku. Kolebką alpinizmu przemysłowego są Stany Zjednoczone, gdzie nowoczesna technologia zaowocowała budowaniem obiektów o dużej wysokości, tzw. drapaczy chmur.

Prace wysokościowe były bardzo niebezpieczne, wymagały użycia odpowiedniego sprzętu, akcesoriów sportowych i umiejętności. Jako szybką i sprawną metodę konserwacji, mycia czy montażu różnych elementów na wysokości potraktowano techniki alpinistyczne. W tych pracach najlepiej sprawdzają się alpiniści pasjonaci, którzy wykorzystują swoje umiejętności i doświadczenie zdobyte podczas wspinaczek górskich. Oczywiście ściany budynków to nie to samo co wysokie góry, skałki czy specjalne ściany wspinaczkowe, ale elementów wspólnych jest sporo. Przede wszystkim doświadczenie przestrzeni, wysokości, możliwość przebywania na powietrzu, osiąganie “wysoko” postawionych celów. Alpiniści przyzwyczajeni do trudnych warunków górskich doskonale radzą sobie z wszelkimi pracami remontowo-budowlanymi, tradycyjny ekwipunek alpinistyczny i akcesoria sportowe zastępując specjalistycznym sprzętem.

Prace wysokościowe wymagają podobnej asekuracji, a także przygotowania fizycznego co alpinizm jaskiniowy, wspinaczka wysokogórska, sportowa czy skalna. Podstawową sprawą jest również przestrzeganie zasad bhp. Bezpieczeństwo pracowników wysokościowych zależy w dużej mierze od sprawności używanego sprzętu, a także od ich zdrowego rozsądku.

Niezbędne jest również skupienie, samozaparcie i determinacja. Profesjonalny sprzęt i akcesoria sportowe do prac na wysokości muszą być atestowane i spełniać wysokie normy bezpieczeństwa. Eliminuje to niebezpieczeństwo wypadków. Powszechnie stosowany sprzęt i akcesoria sportowe to między innymi: uprzęże, liny asekuracyjne, rękawiczki, karabinki, kaski na głowę, liny statyczne i dynamiczne, lonże, przyrządy zaciskowe.

Prace, w których wykorzystuje się techniki alpinistyczne to na przykład montaż rynien, instalacji odgromowych i reklam wielkoformatowych, mycie elewacji szklanych, zabezpieczenia antykorozyjne, różnego typu konserwacje, odśnieżanie dachów, remonty kominów, przycinanie drzew.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.