Rozwój maszyn i urządzeń w dzisiejszym świecie

Rozwój urządzeń i maszyn nie byłby możliwy bez rozwoju rozmaitych przekładni, których zadaniem jest przenoszenie ruchu z wału napędzającego na wał bierny. Najczęściej w tym procesie dochodzi do zmiany prędkości oraz momentu obrotowego. Jednym z najczęściej spotykanych rozwiązań jest przekładnia zębata. Wały przekazują sobie ruch obrotowy poprzez różnego rodzaju koła zębate. Przekładnia zębata prosta jest zależna od średnic kół zębatych, ich kształtów i wielkości zębów.

Przekładnie zębate są znane człowiekowi od czasów starożytnych. Dzięki nim możliwe było wykorzystywanie siły mięśni do poruszania ciężkich przedmiotów. Współcześnie przekładnie zębate znajdują się we wszelkich maszynach i urządzeniach wykorzystywanych w zakładach przemysłowych i gospodarstwie domowym. Jedną z ciekawszych przekładni jest przekładnia ślimakowa. Przeniesienie mocy następuje w niej na skutek tarcia. Przekładnia ślimakowa jest zbudowana z wału, na którym wykonany jest nawinięty spiralnie frez. Cylindryczny wał zwany ślimakiem jest jednostką napędzającą koło zębate czyli ślimacznicę.

Mechanizmy oparte na przekładniach ślimakowych są szeroko stosowane przy napędach do bram wjazdowych, wyciągarkach i różnego rodzaju dźwignicach. Przekładnia ślimakowa jest również wykorzystywana przy naciągach strun gitarowych. Ponieważ charakteryzuje się dużym samohamowaniem, jest często wykorzystywana w urządzeniach, w których przenoszone są stosunkowo duże siły uderzeniowe. W układach napędowych przekładnie ślimakowe służą do redukcji obrotów.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.