Prowadzenie księgowości – różne formy i ciekawe rozwiązania technologiczne

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych spoczywa na różnego rodzaju firmach i przedsiębiorstwach, niezależnie od branży w której działają. Na rynku istnieje wiele ciekawych rozwiązań, z których można skorzystać w tym zakresie.

Większość firm wybiera standardową współpracę z lokalnym biurem rachunkowym. W takim układzie co miesiąc musi dostarczyć do biura wszystkie niezbędne dokumenty. Zdarza się także, że to biura księgowe, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, odbierają dokumenty od firmy. Klient ma przydzieloną dedykowaną księgową, która jest odpowiedzialna za prowadzenie jej księgowości. Większe przedsiębiorstwa często zatrudniają własne księgowe, a nawet całe działy księgowości.

Księgowość online

Część biur rachunkowych oferuje swoim klientom możliwość dostarczania dokumentów drogą elektroniczną, co jest niewątpliwie dużym udogodnieniem. Wystarczy chwila by zeskanować dokument i przesłać go do biura. W przypadku księgowości prowadzonej online, cała korespondencja odbywa się w takiej formie. Biuro rachunkowe składa w imieniu klienta niezbędne deklaracje oraz rozliczenia w urzędach, pilnując wszystkich terminów. Jest to rozwiązanie najmniej angażujące klienta.

Programy księgowe

Część firm wybiera samodzielność w prowadzeniu księgowości, korzystając z możliwości jakie dają programy księgowe. Samodzielne fakturowanie, przesyłanie dokumentów, generowanie JPK, prowadzenie księgi przychodów i rozchodów lub też ewidencji ryczałtu, wysyłanie dokumentów do urzędów – wszystko to można zrobić w jednym z wielu dostępnych na rynku programów księgowych. Księgowanie odbywa się automatycznie, a klient oszczędza pieniądze, które musiałby wydać na księgową. Trzeba przyznać jednak, że jest to rozwiązanie dla osób, które są biegłe w nowoczesnych technologiach i lubią tę tematykę. Reszta będzie wolała zapłacić księgowej i mieć święty spokój.

Jak pokazują powyższe przykłady firmy mają dość duży wybór, jeśli chodzi o formę prowadzenia księgowości. Mogą zatrudnić własną księgową, nawiązać współpracę z biurem rachunkowym, a także korzystać z różnego rodzaju programów księgowych.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.