Oszczędne budownictwo energooszczędne

Wielu z nas marzy o własnym domu, jednak nie wszyscy mogą sobie na niego pozwolić. Część inwestorów szuka różnego rodzaju oszczędności, aby móc cieszyć się domem, który można nazwać tanim, niezależnie od tego, czy kupują dom od dewelopera, czy sami go budują.

Oczywiście im większy dom, tym więcej będzie kosztował. Dlatego pierwsza rzecz, na której można sporo zaoszczędzić, to ograniczenie swoich zapędów w zakresie metrażu, które można oprzeć na trzeźwej ocenie, jakie są realne potrzeby przyszłych mieszkańców domu.

Jednym ze sposobów na oszczędności jest wybór domu energooszczędnego, którego ideą jest znaczące zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię. Do ogrzania takiego domu nie potrzeba dużo ciepła, ale aby można było nazwać dom energooszczędnym, musi on spełnić bardzo konkretne warunki, na przykład jego potrzeby energetyczne nie mogą przekroczyć 70 kWh m? rocznie. Tani dom energooszczędny to konieczność minimalizowania strat ciepła w budynku.

Minimalizowanie strat ciepła można osiągnąć:
– zmniejszając powierzchnię zewnętrznych przegród domu, takich jak ściany, okna, drzwi oraz podłoga,
– obniżając poziom kondygnacji,
– stosując dach dwu- lub jednospadowy,
– stosując materiały budowlane akumulujące ciepło.

Budowa domu energooszczędnego wymaga zastosowania się do bardzo specjalistycznych zasad i norm, które przekładają się na samą konstrukcję domu. Niestety w większości przypadków taki dom traci na wyglądzie i estetyce. Rezygnacja z balkonów, prosty dach, zwarta, nierozłożysta konstrukcja, małe okna – to nie są wyznaczniki najpiękniejszego domu. Dobry projektant potrafi pogodzić technikę z estetyką, ale dom energooszczędny zawsze będzie się różnił od tego budowanego w technologii tradycyjnej.

Jest to więc pewien dylemat dla inwestorów ? czy bardziej cenią wygląd domu, czy jego walory energooszczędne, czy chcą mieć piękny wzbudzający zachwyt dom, czy dom tani w eksploatacji. Każdy musi podjąć własną decyzję w tym zakresie. Odrębną kwestią jest jeszcze to, że sama budowa domu energooszczędnego jest droższa od standardowego, a więc na początku trzeba nadpłacić, by móc w przyszłości oszczędzać.

Obecnie wielu deweloperów rozumie te rozterki inwestorów, i stara się osiągnąć pewien kompromis w tym zakresie. Można więc znaleźć na rynku np. szeregowe domy od dewelopera w Dobrzykowicach, które ładnie się prezentują, a jednocześnie są energooszczędne.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.