Karmniki – czyli jak dokarmiać ptaki zimą?

Ludzie angażują się w pomoc zwierzętom na różne sposoby. Są wolontariuszami w schroniskach, przygarniają je pod swój dach, wspomagają finansowo organizacje działające na rzecz zwierząt itp. Jedną z możliwości, która jest dostępna dla każdego przy minimalnym zaangażowaniu jest dokarmianie ptaków. Robimy to w okresie zimowym, kiedy pokrywa śnieżna ogranicza szanse na samodzielne zdobycie pożywienia. Wystarczy kupić lub samemu zrobić karmnik dla ptaków, który możemy umieścić w ogrodzie, na balkonie lub w parku.

Decydując się na taką formę pomocy, powinno się być konsekwentnym w tej materii, w przeciwnym razie przyzwyczajone do dokarmiania ptaki będą miały duży problem z przetrwaniem, gdy zapomnimy napełnianie karmnika. Nie może być to zatem jednorazowa akcje, ale systematyczna i regularna pomoc. Dokarmianie powinno trwać całą zimę, aż do nadejścia wiosny.

Rodzaje karmników
W specjalistycznych sklepach znajdziemy różne rodzaje karmników ? przeważnie wykonanych z drewna, ale również z tworzywa sztucznego, a nawet szkła. Zazwyczaj ich kształt przypomina domek ze spadzistym dachem, który chroni jedzenie przed opadami deszczu. Solidne wykonanie i umiejscowienie karmnika przełoży się na jego trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne.

Karmnik dla ptaków na szybę powinien być tak wykonany, aby przede wszystkim był komfortowy dla ptaków, musi być także łatwy w obsłudze dla człowieka (łatwy do napełniania i czyszczenia). Trzeba go zamontować w miejscu niedostępnym dla kotów i ewentualnych innych drapieżników. Jeśli zamontujemy karmnik za swoim oknem, będziemy mogli obserwować ptaki podczas jedzenia, to sprawi frajdę szczególnie najmłodszym domownikom. Nie można zapominać o regularnym czyszczeniu karmnika, aby zapobiec rozwojowi groźnych bakterii.

Ptaki powinniśmy karmić ziarnami zbóż, pestkami, orzechami, suszonymi owocami, a sikorki słoniną. W sklepach zoologicznych znajdziemy wszystko, co potrzebne do dokarmiania ptaków, możemy też liczyć na fachową poradę specjalisty w tym zakresie.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.