Co warto wiedzieć przed budową domu?

Budowa domu to duże przedsięwzięcie, które trzeba dobrze przemyśleć przed podjęciem ostatecznej decyzji. Zazwyczaj wiąże się ona z koniecznością przeprowadzki z miasta na tereny podmiejskie, a więc ma duże przełożenie na sposób życia inwestora. Mieszkając w mieście często nie zdajemy sobie sprawy z różnych udogodnień i przywilejów, z których korzystamy na co dzień. Łatwy i szybki dostęp do sklepów, przychodni, aptek, kin, restauracji, szkół, pracy ? to najważniejsze z nich. Budując dom pod miastem trzeba wziąć pod uwagę, że dotarcie do tych miejsc będzie trwało znacznie dłużej.

Kiedy już będziemy pewni, że budowa domu to dokładnie to, o czym marzymy, warto wybrać najlepszą lokalizację, projekt oraz firmę budowlaną, której powierzymy to zadanie. Działka powinna być uzbrojona, z doprowadzona kanalizacją, prądem, gazem. To znacząco obniża koszty budowy.

Projekt

Jeśli chodzi o projekty domów, to na rynku jest całe mnóstwo gotowych projektów do kupienia. Jeśli znajdziemy wśród nich taki, który w pełni nam odpowiada, możemy zaoszczędzić sporo czasu. Jeśli natomiast mamy jakieś specjalne wymagania, lub na przykład nasza działka nie ma standardowych wymiarów, trzeba skorzystać z pomocy specjalisty. Architekt z pewnością będzie potrafił uwzględnić wszystkie oczekiwania inwestorów, a dom będzie odzwierciedleniem ich marzeń.

Technologia

Bardzo istotną kwestią w budowie domu jest wybór odpowiedniej technologii. Możemy wybierać spośród dwóch podstawowych ? czyli murowanej i drewnianej, szkieletowej. Każdy z nich można też postawić w wersji energooszczędnej, a nawet pasywnej. Moda na domy energooszczędne trwa w Polsce od kilku lat i jest to trend, któremu należy kibicować. Pozwala on wznosić domy, które są ekonomiczne w użytkowaniu, pozwalają sporo zaoszczędzić na eksploatacji, a w skrajnych wypadkach (domu pasywnego), nawet zarabiać na odsprzedaży generowanej przez dom energii. Oczywiście budowa domu energooszczędnego pochłania więcej pieniędzy niż w przypadku standardowego budynku, ale można skorzystać ze specjalnych dopłat rządowych, a inwestycja w nowoczesne technologie szybko się zwraca.

Firma budowlana

Pozostaje wybór ekipy budowlanej, która zajmie się budową domu. Idealnie byłoby skorzystać z polecenia kogoś, komu można zaufać, niestety nie zawsze mamy wśród znajomych czy najbliższych osoby, które budowały dom. Pomocne mogą się okazać zasoby internetu, fora, komentarze, opinie o firmach, z którymi warto się zapoznać przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jeśli firma ma na koncie udane realizacje i będzie w stanie pochwalić się odpowiednimi referencjami, warto zlecić jej budowę naszego domu.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.