Prace ogrodowe na wiosnę

Ogród jest miejscem, w którym można spotkać się z rodziną, przyjaciółmi, urządzić małe przyjęcie, odpocząć przy książce od codziennych spraw i zmartwień. Słuchanie śpiewu ptaków, podglądanie przyrody sprzyja relaksowi i wypoczynkowi, a konkretne prace ogrodowe pozwalają utrzymać dobrą kondycję fizyczną. W przydomowym ogródku można także posadzić zioła, drzewka i krzewy owocowe, i korzystać z dobrodziejstw natury.

Specjalistyczne sprzęty

Wiele prac ogrodowych wymaga bardzo specjalistycznych urządzeń, takich jak wertykulatory. Są to maszyny służące do napowietrzenia podłoża i zwiększenia jego przepuszczalności. Gdy gleba jest za bardzo zbita, nawożenie nie przynosi oczekiwanych efektów, bowiem składniki odżywcze nie docierają do najgłębszych pokładów ziemi i rośliny nie mogą ich wykorzystać. Urządzenie rozluźniając glebę, pomaga trawnikom lepiej się rozkrzewiać. Zniszczeniu ulegają także wszelkiego rodzaju chwasty, które nie tylko szpecą trawnik, ale również zabierają mu składniki odżywcze. W wyniku wertykulacji trawnik jest koszony pionowo, ostrza urządzenia przecinają wierzchnią warstwę trawnika. Wybierając wertykulator, należy dostosować jego rodzaj do własnych potrzeb i rozmiarów ogrodu. Sprzęty występują w wersji spalinowej, elektrycznej oraz ręcznej. Zabieg wykonuje się przeważnie raz do roku.

Przy dużych trawnikach niezbędne będą również kosiarki, czy to w formie traktorków czy też ręczne kosiarki elektryczne, spalinowe, wrzecionowe. Koszenie trawnika samojezdną kosiarką może być przyjemnością. Takie urządzenia są konieczne w przypadku, gdy nasz trawnik ma bardzo duża powierzchnię. Pozwala ono zaoszczędzić czas.

Zakładanie i ozdabianie ogrodu

Urządzanie własnego ogrodu to nie lada wyzwanie dla każdego właściciela domu lub działki. Zazwyczaj jest to tak poważne przedsięwzięcie, że trzeba wynająć profesjonalnego ogrodnika, a nawet projektanta ogrodów. Jeśli chcemy ograniczyć nieco zakres obowiązków, warto wykorzystać na przykład gnejs jako kamień do ogrodu. Może on mieć formę drobnej kory kamiennej do wysypania alejki, większych płytek lub też dużych szpilek, a nawet głazów ogrodowych. Z ich pomocą można stworzyć nietuzinkową przestrzeń, która w efekcie nie będzie wymagała aż tylu prac pielęgnacyjnych.

Najwięcej prac jest oczywiście przy zakładaniu ogrodu. Trzeba rozplanować całą przestrzeń, podzielić ją na poszczególne strefy, wybrać rośliny, elementy architektury ogrodowej, kamienie ogrodowe. Dużo pracy czeka nas przez cały rok, jeśli chcemy zachować jego piękno. Kalendarz prac ogrodowych przewiduje najwięcej czynności w okresie wiosennym oraz jesiennym ? przed i po zimie.

Przywiezienie i rozsypanie ziemi pod trawnik, układanie kamieni ogrodowych, tworzenie skalniaków, sadzenie roślin, drzew, krzewów, wyściółkowanie, a następnie pielęgnacja, regularne podlewanie i nawożenie roślin, plewienie rabatek, koszenie trawy za pomocą kosy to najważniejsze prace. Rośliny wymagają opieki całorocznej.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.