Budowa domu energooszczędnego

Dzisiejsze materiały budowlane są efektem wieloletnich badań i pracy wielu specjalistów. Producenci stosują najnowocześniejsze technologie, co sprawia, że materiały zyskują bardzo wysokie parametry techniczne. Są mrozoodporne i bardzo wytrzymałe, a także odporne na korozję. Można z ich pomocą zbudować nowoczesne domy kanadyjskie w wersji energooszczędnej lub pasywnej.

Planując tego typu budowę, trzeba uzgodnić to z architektem już na etapie projektowania. Dom pasywny wymaga bowiem specjalnej konstrukcji ścian i pionów kanalizacyjnych, a także systemu wentylacji. W domu energooszczędnym montuje się okna trzyszybowe, a także wykonuje termoizolację. Instalacja grzewcza staje się zbędna, temperatura wewnątrz podlega samoregulacji, a zapotrzebowanie na ciepło jest bardzo małe (nawet 8 razy mniejsze od standardowego). Pokrywa je w większości energia słoneczna.

Nowoczesne domy kanadyjskie (szkieletowe) świetnie sprawdzają się jako domy energooszczędne i pasywne. Idea przyświecająca ich budowniczym jest zminimalizowanie strat energetycznych przy jednoczesnym zwiększeniu zysków w tym zakresie. W tym celu wykorzystuje się materiały budowlane o niskim współczynniku przenikania ciepła oraz zewnętrzną izolację, nieprzepuszczalną dla powietrza. W systemie wentylacyjnym budynku stosowane jest nowoczesne urządzenie zamontowane w gruncie na niedużej głębokości ? określane jako gruntowy wymiennik ciepła. Pozwala ono ujednolicić temperaturę powietrza, które jest dostarczane do domu. Zimą powietrze w wymienniku jest wstępnie ogrzewane, a latem chłodzone.

Budowę energooszczędnego domu pasywnego trzeba powierzyć fachowcom doświadczonym w tego typu konstrukcjach. Popularność tego rozwiązania wciąż jest dosyć mała, głównie ze względu na brak szczegółowej wiedzy na ten temat. Koszt budowy wynosi około 25 procent więcej niż standardowo, a zyski eksploatacyjne są bardzo duże.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.