Wady i zalety domów drewnianych

Decydując się na budowę domu, trzeba zastanowić się nad kilkoma podstawowymi sprawami. Dom powinien być solidny i bezpieczny, a także odporny na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Oprócz lokalizacji i powierzchni bardzo ważny jest również materiał, z którego ma powstać. Możliwości jest kilka. Dzisiaj dużą popularnością cieszą się domy z drewna. Warto więc rozważyć wszystkie za i przeciw.

Do ewidentnych zalet domów drewnianych zaliczyć trzeba jego ekologiczność. W dzisiejszym świecie opanowanym przez sztuczne wytwory jest to walor nie do przecenienia. Naturalny materiał sprzyja zdrowiu, tworzy przytulne i ciepłe wnętrze. Domy drewniane budowane są przez specjalistów, z wykorzystaniem nowoczesnych suchych technologii, ich budowa trwa szybko i sprawnie, nie trzeba robić przerw, jak w przypadku tradycyjnych domów. Można je również łatwo przebudować, zmodernizować. Dobra impregnacja zapewni ochronę przed wilgocią, ogniem i innymi czynnikami. Domy z drewna są trwałe, jeśli się je odpowiednio eksploatuje.

Należy jednak zwracać uwagę na szczegóły, bowiem zalety mogą łatwo przerodzić się w wady. Wszystko zależy od jakości drewna, z którego budujemy dom. Oszczędzanie na drewnie nie ma większego sensu, bowiem materiał źle przygotowany, suszony w nieodpowiednich warunkach i bez wysokiej klasy impregnacji stanie się zagrożeniem dla mieszkańców domu. Taki dom będzie obiektem łatwopalnym, narażonym na rozwój szkodliwych dla zdrowia grzybów, a także korników i gryzoni.

Fachowcy wskazują także na inny problem. Drewno charakteryzuje mała bezwładność cieplna polegająca na szybkim nagrzewaniu i wychładzaniu wykonanego z niego obiektu. Prowadzi to do dość znacznych wahań temperatur, co w konsekwencji może skutkować wysokimi kosztami ogrzewania i ewentualnej klimatyzacji. Do wad domów z drewna należy także konieczność użycia podciągów, dźwigarów stropowych przy wysokich pomieszczeniach, a także brak uniwersalnej i jednolitej miary elementów konstrukcji, konieczność dostosowywania ich do własnych potrzeb, obcinania, skracania, co skutkuje wydłużeniem czasu realizacji oraz wzrostem kosztów. Jak w każdej innej dziedzinie życia, za jakość trzeba odpowiednio zapłacić.Comments are closed.

Post Info

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.