Czym jest generowanie leadów?

Lead to w dużym uproszczeniu informacje o potencjalnym kliencie, znanym z imienia i nazwiska, który faktycznie jest zainteresowany ofertą danej firmy i wyraża gotowość skorzystania z niej. Leady sprzedażowe generowane są przez dział marketingu i dostarczane działowi sprzedaży, w celu zwiększenia efektywności firmy. Marketerzy identyfikują leady (przyszłych klientów) przy użyciu specjalistycznego oprogramowania.

Na rynku dostępne są wielozadaniowe narzędzia marketing automation służące m.in. do generowania leadów, pozwalające projektować skuteczne kampanie marketingowe, prowadzące do konwersji. Dzięki nim marketer może uzyskać dane potwierdzające zainteresowanie klienta ofertą i takiego leada przekazać działowi sprzedaży.

Lead oprócz danych osobowych może zawierać informacje o zajmowanym stanowisku, firmie, sytuacji biznesowej ? czego firma potrzebuje itp. Taki zestaw danych w połączeniu z oszacowaną gotowością do zakupu jest bardzo cenny dla sprzedawców.

Generowanie leadów pozwala zaoszczędzić czas i jest realnym wsparciem zarówno dla marketerów, jak i sprzedawców. Zamiast wykonywać niezliczoną ilość telefonów i jeździć na bezowocne spotkania, lepiej zainwestować w narzędzia z zakresu marketing automation, dzięki którym można sprzedawać więcej i efektywniej.

Aby skutecznie generować leady i przekonać potencjalnego klienta do udostępnienia swoich danych, trzeba zaoferować mu coś w zamian. Może to być np. próbka produktu, wartościowa publikacja czy dostęp do webcastu. To buduje relację opartą na zaufaniu, która procentuje w późniejszym procesie zakupowym. Dane pozyskane dzięki rozwiązaniom informatycznym wymagają oczywiście czynnika ludzkiego, odpowiedzialnego za ich interpretację, ale i tak jest to dla firm nieocenione wsparcie.

Nowoczesne technologie wspomagają działania marketingowe na wielu poziomach, m.in. poprzez projektowanie unikalnych doświadczeń klienta w różnych kanałach i urządzeniach, zarządzanie komunikacją i relacjami z klientem, generowanie leadów, automatyzację procesów itd.

 Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.