Ekologiczne torby

W ostatnich paru latach coraz większą wagę przywiązuje się do zagadnień związanych z ochroną środowiska i ekologią. Działa to na wielu polach ? począwszy od konkretnego obywatela, który może np. skrupulatnie segregować śmieci, a skończywszy na wielkich koncernach, które mogą wykorzystywać nowoczesne technologie, aby nie zatruwać środowiska naturalnego.

Przejawem swoistej dobrze pojętej mody na ekologię jest również stopniowe wypieranie tzw. foliówek przez torby papierowe, które coraz częściej możemy spotkać w sklepach, cukierniach, firmach cateringowych itp., a także torby materiałowe wielokrotnego użytku, które możemy nosić zawsze ze sobą. Czemu to takie ważne?

Torby foliowe rozkładają się kilkaset lat. Oznacza to, że każda użyta i wyrzucona przez nas torba tego typu prowadzi do niekontrolowanego wzrostu góry śmieci, która zalewa naszą planetę. Możemy to powstrzymać tylko rozsądnymi działaniami polegającymi m.in. na dokładnej segregacji śmieci, a także na zamianie foliówek na torby papierowe tam, gdzie tylko jest to możliwe. Wymaga to oczywiście szeroko zakrojonych kampanii edukacyjnych i zmiany podejścia każdego z nas.

Na szczęście świadomość problemu jest z roku na rok coraz większa, co skutkuje m.in. zmianami w prawie. Rząd zamierza ograniczyć użycie jednorazówek foliowych wprowadzając opłatę za nie w punktach handlowych. Nie będzie już więc tak, że klient będzie otrzymywał plastikową torbę do zapakowania zakupów za darmo. Pomysłodawcy wierzą, że konieczność zapłaty za torbę sprawi, że konsumenci przerzucą się na torby wielokrotnego użytku, np. torby papierowe lub materiałowe.

Torby materiałowe mają wiele zalet ? przede wszystkim są trwałe i wytrzymałe, więc można je wykorzystać nawet na cięższe zakupy. Dodatkowo ? nadają się do prania i wielokrotnego używania. Jeśli pokusimy się o torbę z ekologicznej, certyfikowanej bawełny, ekologiczne stowarzyszenia i działacze będą z nas naprawdę dumni.

Torby ekologiczne ? materiałowe i papierowe to przyszłość naszej planety. Wart zmienić przyzwyczajenia i ograniczyć stosowanie toreb foliowych do niezbędnego minimum.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.