Rozdzielnice elektryczne ? podstawowy podział

Na dzisiejszym rynku nie trudno znaleźć przedsiębiorcę, który specjalizuje się w produkcji wysoce wyspecjalizowanych rozdzielnic elektrycznych. Okazuje się jednak, że by móc dokonać wyboru dostawcy, trzeba w pierwszej kolejności dokładnie poznać ten asortyment. Otóż rozdzielnice elektryczne to nie tak łatwy temat, jak może się wydawać. Wobec tego warto wspomnieć czym są i jak się dzielą.

Rozdzielnica elektryczna to nic innego, jak po prostu element instalacji elektrycznej, który zawiera urządzenia oraz podzespoły przeznaczone do łączenia, przerywania, a także rozdziału obwodów elektrycznych. Rozdzielnice są montowane we wszystkich budynkach, nie tylko mieszkalnych.

Producenci informują, że podstawowy podział kształtuje się na podstawie konstrukcji. W tym przypadku wyróżnia się rozdzielnice elektryczne tablicowe, skrzynkowe oraz szafowe. W zależności od funkcji elektroenergetycznej sieci rozdzielczej, rozdzielnice dzieli się na oddziałowe główne i podrozdzielnice, manewrowo-stycznikowe, siłowe oraz rozdzielnice oświetlenia. Urządzenia te są zróżnicowane pod względem miejsca montażu. Dlatego wymienia się rozdzielnice wnętrzowe i napowietrzne. Niektóre mogą się przemieszczać, w związku z tym dzieli się je na stacjonarne i ruchome. Producenci podpowiadają, że kupując rozdzielnicę trzeba też ustalić, w jaki sposób zostanie zainstalowana, gdyż wyróżnia się rozdzielnice naścienne, przyścienne oraz wolno stojące. Czasem lepszym rozwiązaniem dla konkretnego budynku jest zastosowanie rozdzielnicy jednoczłonowej, a niekiedy dwuczłonowej ? taki podział również istnieje. Wybór zaś należy do każdego z osobna, ponieważ musi współgrać z obiektem, w którym rozdzielnica ta zostanie zamontowana.

Zanim ktokolwiek zdecyduje się na konkretną rozdzielnicę elektryczną dla swojego domu, powinien na spokojnie określić oczekiwania, potrzeby i możliwości. Tylko wtedy dokonany wybór będzie słuszny, a rozdzielnica posłuży przez długie lata. To dość kosztowny wydatek, wobec tego lepiej go nie lekceważyć.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.