Ortopedia – leczenie kontuzji

medical-563427_640Kontuzje są zmorą ludzi aktywnych, zwłaszcza tych, którzy dużo trenują i uprawiając różne dyscypliny sportowe nie zachowują należytej ostrożności lub po prostu przeciążają swój organizm nadmiernymi treningami. Każda dyscyplina sportowa rządzi się swoimi prawami i jest narażona na określone kontuzje. Do najczęstszych należą m.in. kontuzje kolana, skręcenia kostki, uszkodzenia więzadeł, zwichnięcia stawu barkowego czy stłuczenia. Najczęściej towarzyszy im ból o różnym natężeniu oraz ograniczenie ruchowe, dlatego niezbędna jest szybka wizyta u dobrego specjalisty.

Leczeniem różnego rodzaju kontuzji zajmuje się dziedzina medycyny zwana ortopedią oraz traumatologia narządów ruchu. Specjaliści leczą m.in. stawy, więzadła, urazy kręgosłupa, uszkodzenia mięśni. Zajmują się nieprawidłowościami w zakresie narządów ruchu, zarówno tymi nabytymi, powstałymi wskutek urazu, jak i tymi wrodzonymi i przewlekłymi.

Każda kontuzja powinna być konsultowana, diagnozowana i leczona przez profesjonalistów. Przede wszystkim dlatego, żeby szybko wrócić do pełnej sprawności i nie narażać się na poważne konsekwencje zdrowotne. Kontuzja uniemożliwia uprawianie sportu, a często nawet normalne funkcjonowanie. Nawet jeśli początkowo dolegliwości nie są aż tak uciążliwe, mogą nasilać się wraz z upływem czasu w wyniku braku leczenia, terapii czy rehabilitacji.

O dobrego ortopedę nie jest trudno w dużych miastach, takich jak Warszawa czy Kraków, natomiast pacjenci z mniejszych miejscowości muszą szukać pomocy dalej od domu. Czasem wystarczy zwykłe prześwietlenie, jednak w przypadku poważniejszych urazów potrzebna jest bardziej zaawansowana aparatura diagnostyczna. Najczęściej w wyniku kontuzji powstają krwiaki, obrzęki, opuchlizna, którym towarzyszy ból i ograniczenie ruchowe. Na szybko warto schłodzić obolałe miejsce lodem, unieruchomić, w przypadku silnego bólu wziąć lek przeciwbólowy, przeciwzapalny. Uraz może być poważniejszy niż się na początku wydaje, więc wizyta u specjalisty ortopedii jest nieodzowna.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.