Rehabilitacja nad morzem

Rehabilitacja nad morzem (a także odnowa biologiczna)  cieszy się rosnącą popularnością w Polsce. Lecznicze właściwości klimatu morskiego i górskiego przyspieszają procesy regeneracyjne i zwiększają skuteczność każdej kuracji. Odnowa biologiczna obejmuje czynności i zabiegi, które wspomagają naturalne procesy regeneracji organizmu. Często definicja jest ograniczana wyłącznie do zabiegów fizykalnych, ale tak naprawdę odnowa dotyczy również czynności biologicznych i psychologicznych.

Szukając najlepszej oferty należy uwzględnić własne upodobania. Oferta dostępnych na rynku ośrodków proponujących odnowę biologiczną jest bardzo zróżnicowana. W zależności od tego czy wolimy miejsca spokojne, ciche, ustronne, czy gwarne i tętniące życiem, możemy wybrać ofertę – odnowa biologiczna czy sanatorium Kołobrzeg, Szczawnica, Nałęczów. Tego typu ośrodki znajdują się często w miejscowościach uzdrowiskowych, po to by wykorzystać znajdujące się w nich dobrodziejstwa natury. Coraz więcej ośrodków powstaje także w największych miastach ? dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na dłuższy wyjazd, a potrzebują szybkiej regeneracji i odnowy.

Codzienny stres, zmęczenie pracą powoduje bardzo poważne obciążenia dla organizmu, który aby sprawnie funkcjonować musi się regenerować. Odnowa biologiczna jest wskazana także jako forma rekonwalescencji po przebytych urazach lub chorobach. Pomaga również odzyskać sprawność po kontuzjach sportowych. Jej zadaniem jest zarówno usuwanie skutków zmęczenia po wysiłku, jak i skuteczne przeciwdziałanie ich powstaniu.

W ramach odnowy biologicznej można korzystać z wielu metod i treningów. Są to między innymi: jacuzzi, sauna, siłownia, masaże, basen, zajęcia ruchowe ? aerobik, joga, pilates, trening cardio. Wiele z nich nie tylko poprawia fizyczną kondycję organizmu i samopoczucie, ale również wspomaga i uzupełnia medycynę i leczenie farmakologiczne różnych zaburzeń.

Najbardziej tradycyjną metodą relaksu są masaże, które powodują odprężenie całego organizmu, pozwalając mu wrócić do wysokiej formy po przebytym stresie lub wysiłku fizycznym. Specyficznym rodzajem masażu jest klasyczny masaż leczniczy – zabiegi manualne (między innymi ugniatanie i oklepywanie), które pozwalają pozbyć się bólu o różnym pochodzeniu, między innymi rwy kulszowej. Wykonuje się je z wykorzystaniem specjalnych wibrujących urządzeń, a także maści, olejków. Masaż może mieć również właściwości odchudzające, pozwala spalić nadmiar tkanki tłuszczowej i ukształtować sylwetkę.

Odnowa biologiczna rozumiana jako dbałość o własne samopoczucie może być połączona z odchudzaniem. Obecnie bardzo popularne wśród pań są wczasy odchudzające nad morzem. Po takim pobycie kobiety wracają zrelaksowane, wypoczęte i pewniejsze siebie, dzięki zrzuceniu kilku kilogramów nadwagi.

Innym sposobem na regenerację organizmu jest sauna. Częste korzystanie z sauny wzmacnia ogólną odporność i zapobiega chorobom układu oddechowego. Poprzez otwarte na skutek ciepła pory z organizmu usuwane są toksyny, poprawia się krążenie krwi i wydolność organizmu. Wyróżnia się saunę tradycyjną ? parową (w której panuje temperatura około 40 stopni Celcjusza i wysoka wilgotność) oraz fińską ? suchą (o wysokiej temperaturze i niższej wilgotności). Istnieje także sauna na podczerwień oraz sauna solna. Przebywanie w saunie wspomaga leczenie niektórych chorób, np. reumatoidalnych i kardiologicznych. Sauna pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej i cellulitisu, poprawia także wygląd skóry.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.