Jak urządzić małą kuchnię?

kuchniaKuchnia to serce każdego domu, w niej się gotuje, w niej rodzina zbiera się przy wspólnym posiłku. Jest to więc wnętrze o bardzo doniosłej roli, i dlatego z wielkim pietyzmem należy zabierać się za jego urządzanie. Większość z nas marzy o dużej kuchni, w której zmieszczą się wszystkie niezbędne sprzęty, meble i stół, przy którym może zasiąść do posiłku cała rodzina. Niestety mieszkając w bloku przeważnie mamy do dyspozycji niewielkich rozmiarów kuchnię, która nie jest łatwa do urządzenia.

Najczęściej ze wszystkich mebli do kuchni rezygnujemy ze stołu i krzeseł, a posiłki spożywamy w pokoju dziennym. Mimo małej przestrzeni kuchennej zawsze można urządzić ją w miarę funkcjonalnie, wykorzystując do tego różnego rodzaju nowoczesne rozwiązania. Może to być na przykład składany blat i krzesła, które rozkładamy tylko na czas posiłku lub zabudowa całej (aż po sufit) ściany meblami i sprzętami.

Najważniejsze w wyposażeniu kuchni są oczywiście sprzęty. W kuchni nie może więc zabraknąć lodówki, płyty grzewczej, piekarnika, konieczny jest też zlew i różnego rodzaju szafki na naczynia, garnki, sztućce. Bez tego nie możemy się obejść. Jeśli mamy naprawdę mało miejsca, trzeba się wysilić, by zagospodarować przestrzeń jak najefektywniej i najbardziej funkcjonalnie.

Sposobem na zaoszczędzenie przestrzeni jest między innymi połączenie piekarnika z funkcją mikrofalówki, dzięki czemu nie musimy kupować 2 osobnych sprzętów. Najlepiej zdecydować się także na zlecenie wykonania mebli do kuchni na wymiar, aby wykorzystać dosłownie każdy centymetr powierzchni. W dolnych, łatwo dostępnych szafkach zawsze umieszczamy rzeczy, których używamy codziennie, natomiast w wyższych, zwłaszcza tych zawieszonych pod samym sufitem, te, które są nam potrzebne tylko od czasu do czasu. Używane tylko przy większych uroczystościach zastawy stołowe możemy też przenieść do jadalni czy pokoju dziennego, jeśli w tych pomieszczeniach dysponujemy większą ilością wolnego miejsca.

Jeśli już mamy ustalony rozkład poszczególnych elementów w naszej kuchni, możemy przejść do wyboru stylistyki mebli kuchennych, konkretnego wybarwienia, elementów wykończeniowych, uchwytów. Jeśli już wiemy, czego chcemy, trzeba tylko znaleźć firmę lub stolarza, który wykona meble do naszej kuchni zgodnie z naszym życzeniem.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.