Kamień w budownictwie

Kamień to materiał budowlany niezmiennie cieszący się dużą popularnością wśród zamożnej części społeczeństwa. Nie jest żadną tajemnicą, że jest to materiał trwały i niepowtarzalny, ale również bardzo drogi. Najpowszechniej stosowane są marmury oraz granity.

Marmury to kamienie powszechnie stosowane w architekturze i rzeźbiarstwie już w starożytności. Kojarzą się one z dostojnością, bogactwem i elegancją. Dzisiaj wykorzystuje się je szeroko w budynkach użyteczności publicznej, w bankach, sądach, urzędach miasta. Dają one odwiedzającym je poczucie, że miejsce, do którego się udali jest pewne i bezpieczne. Marmury mogą mieć różne wzory i fakturę. Naturalne pęknięcia i nieregularności są największym atutem tego kamienia. Wydobywa się go w kamieniołomach w różnych częściach świata, znane marmury pochodzą z Włoch (Carrara) i z Chorwacji (wyspa Brać). Najbardziej wartościowe i cenne są duże i nieuszkodzone bloki kamienia, z których można wykonać rzeźbę. Z mniejszych tworzy się na przykład obudowy kominkowe lub blaty łazienkowe i kuchenne.

Szerokie zastosowania w budownictwie posiadają także granity. Są one łatwe w obróbce (jeśli chodzi o polerowanie i cięcie) i dlatego cieszą się dużą popularnością. Granity są dostępne w dużych blokach, co znacznie poszerza zakres zastosowań. Na terenie Polski eksploatowane są między innymi w masywie karkonoskim. Granity, podobnie jak inne kamienie, mają różne kolory. Występują w barwie białoróżowej szarej, czarnej, czerwonej i innych. Odpady powstałe w wyniku wydobycia granitu znajdują zastosowanie jako lastryko. Duże bloki granitowe stanowią materiał budulcowy pod schody kamienne, nagrobki i parapety.

Kamienie to doskonały materiał na schody, posadzki, parapety, elewacje, blaty kuchenne, ławy, ołtarze kościelne, obudowy kominkowe, ogrodzenia, płytki ścienne i podłogowe.
Wyroby wykonane z marmuru i granitu cechuje niezwykła trwałość i szlachetność.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.