Koszenie trawnika

Chlubą właścicieli domów jednorodzinnych są ich ogrody. Pięknie utrzymane nasadzenia i solidny, równy trawnik są efektem wielu starań. Podstawową czynnością w pielęgnacji trawy jest jej częste koszenie. Dzięki temu trawa ładnie rośnie, dobrze się ukorzenia i nabiera gęstości. Częste koszenie pozwala również skutecznie pozbyć się z trawnika chwastów, które nie mogą wówczas się wysiewać. Komfort pracy zależy w znacznej mierze od właściwego doboru kosiarki. Do wyboru są kosiarki spalinowe, elektryczne i ręczne. Warto uważnie zastanowić się, zanim wydamy pieniądze na zakup którejkolwiek z nich.

Strzyżenie trawnika przy użyciu kosiarki ręcznej jest kłopotliwe. Urządzenia tego typu są przydatne jedynie w sytuacji, kiedy nasz trawniczek ma kilka metrów kwadratowych. Trudno sobie wyobrazić koszenie dużego areału przy pomocy urządzeń i narzędzi ogrodniczych napędzanych siłą ludzkich mięśni. Jeżeli mamy do regularnego koszenia przynajmniej kilkadziesiąt metrów kwadratowych to trzeba wybierać urządzenia z napędem. Wiele osób decyduje się na kosiarki elektryczne. Ich zaletą jest cicha praca, małe gabaryty, niewielka waga i łatwość eksploatacji. Sporą wadą są przewody elektryczne, na które trzeba uważać. Ostatnio w sprzedaży pojawiły się kosiarki akumulatorowe, ale zapasu energii starcza im zaledwie na 200-300 metrów kwadratowych trawnika.

Kosiarki spalinowe są niezwykle trwałe i najlepiej sprawdzają się przy koszeniu dużych powierzchni. Ich zaletą są duże kosze na ściętą trawę, które pozwalają na rzadsze opróżnianie oraz większa szerokość robocza, która umożliwia szybszą pracę. Niestety kosiarki spalinowe są znacznie cięższe od elektrycznych. O wiele więcej trzeba też zapłacić za zakup nowego urządzenia.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.