Prysznic czy wanna?

Od wielu lat lekarze alarmują, że długotrwałe kąpiele w wannie nie pomagają, a wręcz szkodzą naszemu zdrowiu. Co prawda przebywanie w gorącej wodzie wpływa na nas relaksująco, ale nie sprzyja kondycji naszej skóry, podnosi ciśnienie krwi i temperaturę ciała. Pomarszczony pod wpływem wilgoci naskórek oznacza, że kąpiel była zbyt długa, a woda przedostała się do skóry właściwej, czyli zaczęły zachodzić zmiany w jej strukturze. Taka kąpiel może być bardzo nieprzyjemna w skutkach dla alergików, którzy bez szybkiego użycia specjalnych kremów, będą cierpieli z powodu niemożliwego do zniesienia swędzenia.

Inna sprawa jest w przypadku wanien z hydromasażem. Kąpiel w takiej wannie uchodzi za bardzo odprężającą lub energetyzującą. Relaksacyjne i lecznicze walory hydromasażu są znane od lat. Wpływa on dobroczynnie na bóle reumatyczne, schorzenia kręgosłupa, zaburzenia krążenia, cellulit, napięcie nerwowe itd. Kąpiele z hydromasażem stanowią element odnowy biologicznej, stosowany przez sportowców i osoby potrzebujące rehabilitacji. Zakup takiej wanny do własnego to spory wydatek, jednak dla osób zestresowanych lub cierpiących na wiele schorzeń, może to być opłacalny zakup. Na rynku dostępne są bardzo różnorodne modele – wanny narożne z hydromasażem, wanny owalne, okrągłe, prostokątne, symetryczne i asymetryczne. Oprócz ceny jedyną przeszkodą może być brak dostatecznej ilości miejsca w łazience. W większości mieszkań łazienki są bardzo małe i taka narożna wanna mogłaby się nie zmieścić.

W trosce o nasze zdrowie, coraz częściej montujemy w łazienkach także kabiny prysznicowe. Dzięki nim możemy codziennie umyć całe ciało, a dodatkowo zaoszczędzić dużo wody. Szybkie umycie się pod prysznicem wymaga kilkunastu litrów wody, a do wanny musielibyśmy wlać kilkadziesiąt litrów, by zanurzyć całe ciało. Mycie pod prysznicem nie wymaga też dużej ilości detergentów, które zazwyczaj wlewamy do wanny, by kąpiel była komfortowa. Wystarczy dobrej jakości żel pod prysznic, by skutecznie oczyścić skórę z brudu i nadać jej świeżości.

W sklepach dostępne są rozmaite kabiny prysznicowe, a także brodziki, które trzeba do nich dopasować. Decydując się na kabinę z przezroczystą szybą, narażamy się na ciągłe jej czyszczenie. Na gładkiej, jednolitej powierzchni będą widoczne wszelkie ślady mydła oraz zacieki po wyschniętej wodzie. Dla zwiększenia komfortu lepiej jest inwestować w kabiny prysznicowe z matową lub wzorzystą szybą, która nie będzie uwidaczniała codziennych śladów kąpieli.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.