Wertykulacja trawnika

Trawnik jest najlepszym pomysłem na utrzymanie przydomowego terenu w ładzie i porządku. Piękna, pozbawiona chwastów, trawa wymaga jednak odrobiny wysiłku i systematyczności w prowadzeniu prac pielęgnacyjnych. Regularne koszenie zapobiega wysiewaniu się chwastów, a cykliczna wertykulacja napowietrza glebę i usuwa z trawnika sfilcowane resztki uschniętych ździebeł. Dzięki temu trawa może się lepiej ukorzeniać, co wpływa na niszczenie płytko korzennych chwastów i mchu.

Wertykulatory są dość prostymi urządzeniami. Ich dobór jest uzależniony od wielkości areału, który musimy pielęgnować. Przy małych powierzchniach wystarczy urządzenie ręczne, przy średnich można pokusić się o wertykulator, napędzany silnikiem elektrycznym. Natomiast w przypadku sporych połaci trawnika warto postarać się o wertykulator spalinowy, najlepiej z napędem. Dzięki temu praca będzie lekka i przyjemna i szybko uda nam się zadbać o cały trawnik. Wertykulacja trawnika nie wymaga od nas specjalnych umiejętności. Wystarczy przejechać urządzeniem po trawniku, nie omijając żadnych miejsc.

Wertykulacja jest dla trawnika niczym oddech świeżego powietrza. Podczas zabiegu noże przecinają wierzchnią warstwę trawy na mniejsze kawałki, co sprzyja jej rozrostowi. Doświadczeni ogrodnicy zalecają, aby wertykulatory używane były raz lub dwa razy w ciągu roku. W sklepach ogrodniczych i supermarketach jest szeroki wybór tych urządzeń. Decydując się na zakup wertykulatora, warto wydać nieco więcej pieniędzy i wybrać solidne urządzenie, wyposażone w ostre noże z ocynkowanej stali. Taki sprzęt będzie nam służył przez wiele lat, pomagając we właściwej pielęgnacji trawiastej darni.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.