Tradycyjne zwyczaje związane z chrztem dziecka

Chrzest w naszej kulturze zawsze uchodził za najważniejsze wydarzenie w życiu człowieka. Towarzyszyły mu różne, ludowe obrzędy i zwyczaje, które nie miały charakteru religijnego, ale zwyczajowy. Jednym z popularnych zachowań chrzestnych było zapoznawanie małego człowieczka z przyszłym życiem. Dziewczynkom pokazywano skrzynię z ubraniami, dotykano rączką do garnków i naczyń, rozstawiano przybory do szycia. Chłopców obnoszono po stajni, kładziono na końskim grzbiecie i pokazywano im ciężkie narzędzia gospodarskie. Dzisiejsze chrzciny w Poznaniu, Krakowie czy Warszawie niekiedy odwołują się do dawnych zwyczajów, ale mało kto pamięta skąd się one wzięły.

Oczywiście w różnych regionach Polski praktyki były odmienne. Łączyło je jednak zawsze wspólne spotkanie krewnych i życzliwych rodzinie osób, przybyłych, by towarzyszyć przy chrzcie. Podczas tych spotkań nie praktykowano hucznych zabaw. Muzyka i tańce były źle widziane, bowiem gdy chrzciny grane, to dziecko opłakane. Gości podejmowano jadłem i napitkiem. Wypicie za zdrowie nowego członka społeczności było obowiązkowe. Niestety bardzo często współczesne chrzciny w Poznaniu czy Warszawie z całej palety dawnych obyczajów kultywują jedynie te związane z alkoholem i prezentami.

Oczywiście prezenty zawsze towarzyszyły chrzcinom. Wierzono, że szczere dary zapewnią dziecku dobry start i powodzenie, szczęście i dostatek w dalszym życiu. W Wielkopolsce praktykowano zwyczaj wkładania dziecku pieniędzy pod poduszeczkę. Każdy z gości umieszczał tam taką sumę pieniędzy, na jaką było go stać. Za podarki nie dziękowano, żeby nie sprowadzić na maleństwo choroby lub innego nieszczęścia.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.