Nieznane oblicze betonu

bloki betonoweW budownictwie i architekturze bardzo istotną kwestią jest odpowiedzialność. Jakość budynku przejawia się nie tylko w jego wyglądzie zewnętrznym i wykończeniu, ale także, a może przede wszystkim w solidności konstrukcji. Ta solidność przekłada się na trwałość i wytrzymałość całego budynku, co jest szczególnie ważne w miejscach narażonych na wstrząsy tektoniczne, prace wyrobiskowe i inne działania, mogące poważnie zagrozić stabilności budynku.

Betonowe zabytki

Chociaż branża budowlana cały czas się rozwija, ma swoje fundamenty, których się pewnie nigdy nie wyprze. Za jeden z nich można z pewnością uznać beton, który ma swoje początki w starożytności. Betonowa kopuła rzymskiego Panteonu, akwedukt Aqua Appia, droga Via Appia, Termy Karakalli to tylko niektóre zabytki włoskie, które powstały z użyciem tego materiału. Co ciekawe, w ówczesnych czasach do produkcji betonu wykorzystywano popiół wulkaniczny. Co do trwałości tamtego materiału budowlanego nie można mieć zastrzeżeń.

Beton ma więc 2000 lat, i wciąż jest popularny i bardzo powszechnie stosowany na całym świecie. Współcześnie często nie wzbudza pozytywnych emocji, ponieważ w niektórych miejscach jest go aż nazbyt dużo. Jednak jego szlachetne początki warto zapamiętać.

Beton powstaje z mieszanki piasku (lub żwiru), wody i cementu oraz różnych domieszek, wpływających na właściwości materiału i możliwości jego zastosowania. W dzisiejszym budownictwie stosuje się nie tylko zawiązany płynny materiał, ale także gotowe płyty betonowe, bloczki, kostkę itp. Znany jest także żelbet, czyli beton wzmocniony stalowym uzbrojeniem.

Betonowe wnętrza

Stosunkowo niedawno zaczęto urządzać wnętrza w stylu industrialnym, przypominającym surowe hale przemysłowe. W takich miejscach wykorzystywany jest beton architektoniczny, tynki dekoracyjne czy panele z tworzywa sztucznego, które skutecznie imitują beton. W ten sposób ten charakterystyczny materiał zyskał funkcję dekoracyjną i stał się ważnym elementem aranżacji nowoczesnych wnętrz.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.