Kondensatory.

Kondensatory razem z opornikami należą do podstawowych elementów pasywnych w elektronice. Służą do gromadzenia ładunku elektrycznego, który są w stanie szybko uwolnić. Każdy z kondensatorów jest bateryjką, z tą różnicą, że baterie mają sporą pojemność, ale zmagazynowaną energię uwalniają wolno, a kondensatory mają niewielką pojemność, ale szybko uwalniają całą, nagromadzoną wcześniej energię. Naukowcy z Uniwersytetu w Maryland usiłują stworzyć urządzenie, które będzie łączyło te cechy i stanie się przenośnym źródłem energii, zdolnym do szybkiego jej dostarczenia w dużych ilościach.

Przecieki z pracowni badaczy są obiecujące. Nowe kondensatory mogą magazynować stokrotnie więcej energii niż dotychczas stosowane o podobnej wielkości. Tego typu elementy elektroniczne byłyby nieocenione do napędzania urządzeń mechanicznych lub przechowywania energii słonecznej. Wiadomo, że naukowcy oparli swoje prace na kondensatorach elektrostatycznych, które należą do najprostszych typów tych urządzeń. Przechowują ładunek na powierzchni elektrod, rozdzielonych izolatorem. Pojemność takich urządzeń jest pochodną powierzchni elektrod.

Każdy, kto pamięta rozwijające się ?kartoflaki? z pierwszych, radzieckich telewizorów może być mocno zdziwiony, że tego typu technologia potrafi być podstawą nowoczesnych źródeł energii. W celu zwiększenia pojemności zastosowano nanotechnologię. Elektrody, wykonane z bardzo cienkiej warstewki aluminium, pokryte są siatką porów o głębokości 30 nanometrów i głębokości 50 nanometrów. Do tej pory matryce, stworzone z miliona kondensatorów dają optymistyczne efekty.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.