Podstawy komunikacji międzyludzkiej

Wspólne czytanieOd wieków podstawę komunikacji między ludźmi stanowi mówienie, czytanie i pisanie. Pierwsze słowa wypowiadamy zanim jeszcze nauczymy się chodzić. Szybko uczymy się przywoływać bliskich i wyrażać swoje potrzeby. To bardzo istotny czas w naszym życiu, pełen niesamowitych doznań. Nie ma nic piękniejszego niż możliwość przekazania innym swoich myśli, odczuć i pragnień. Każde dziecko chłonie dźwięki, sylaby i słowa, które padają wśród otaczających je dorosłych i próbuje powtarzać je dotąd aż zostanie zrozumiane. Mówienia nie trzeba dzieci specjalnie uczyć, trzeba tylko z nimi rozmawiać.

Nauka

Czytanie i pisanie wymaga jednak nauki, którą dzieci rozpoczynają już w przedszkolu. Czytanie przychodzi im łatwiej, bo można je trenować niemal w każdej chwili i nie wymaga zdolności manualnych. Tak więc dzieci podczas rozmaitych zabaw uczą się łączyć ze sobą litery, odczytywać imiona, nazwiska, a później całe zdania. Aby rozpocząć naukę pisania, potrzebna jest pewna wprawa w trzymaniu przyrządów do tego służących i posługiwaniu się nimi. Zanim dziecko wyrobi sobie charakter pisma mija wiele lat.

Ze względu na rozwój nowych technologii, czytanie i pisanie wygląda wśród dzieci coraz gorzej. Godziny spędzane przed komputerem wykluczają czytanie wartościowych książek i publikacji. Filmy zastępują lektury szkolne, a większość wypracowań musi być wykonana na komputerze. Nauczyciele idą na łatwiznę, nie chcą się męczyć z niedopracowanym pismem młodzieży, drukowane literki szybciej można sprawdzić i ocenić.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.