Pielęgnacja trawnika

Piękny i zadbany trawnik jest marzeniem każdego właściciela domu. Niestety nie zawsze potrafimy o niego dbać i zapewnić mu wszystko to, czego potrzebuje do prawidłowego wzrostu trawy. Każdej jesieni obiecujemy sobie, że na wiosnę rozpoczniemy intensywne zabiegi, które poprawią jakość trawnika i o tej obietnicy przypominamy sobie w połowie lata, kiedy nasza trawa pozostawia wiele do życzenia. Ładny trawnik wymaga sporej ilości pracy i nie chodzi tu tylko o częste koszenie, które możemy potraktować jako normę. Aby trawa była piękna, równa i soczysta w kolorze, musimy zacząć o nią dbać już wczesną wiosną.

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć zaraz po zakończeniu zimy, jest wertykulacja, dzięki której usunięta zostanie warstwa mchu i próchnicy, a do strefy korzeniowej dotrze świeże powietrze, woda i inne składniki pokarmowe.

Wertykulator-BRILL-38-VLE-Combi.1704Wertykulacja polega na powierzchniowym nacinaniu darni, co daje jej większą przestrzeń do prawidłowego wzrostu. Zazwyczaj taki zabieg wykonuje się z pomocą profesjonalnego sprzętu, który służy wyłącznie do tego celu. Należy pamiętać, że trawnik musi być krótko przycięty, by wertykulacja odniosła skutek.
Warto nie poprzestawać na jednym kursie wertykulatora po naszym trawniku. Najlepiej przejechać nim po ogrodzie kilka razy, w różnych kierunkach. Nie należy się przejmować wyglądem trawnika po zakończeniu wertykulacji, a z pewnością niejednej osobie łza w oku się zakręci. Żałosny wygląd darni zmieni się w kilka tygodni nie do poznania. Dzięki stworzeniu odpowiednich warunków, trawnik będzie gęsty, soczystozielony i trwały.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.