Wełna mineralna czy styropian – co wybrać?

płaty styropianuWybór materiału na ocieplenie domu wcale nie jest prosty. Zarówno wełna mineralna, jak i styropian mają podobne właściwości, a więc wiele osób zastanawia się, które rozwiązanie będzie najlepsze w ich przypadku. Według przepisów budowlanych styropianem nie można ocieplać ścian na wysokości powyżej 25 metrów. Ma to związek z łatwopalnością tego materiału i utrudnieniami dla strażaków, których zadaniem jest zgaszenie ewentualnego pożaru. Takie wysokości jednak budownictwa jednorodzinnego nie dotyczą, a więc należy uznać, że ocieplanie domu daje nam pełną dowolność.

Najczęściej w domach jednorodzinnych ściany budynków okładane są styropianem, który daje twardszą i gładszą powierzchnię. Istnieje także mniejsze ryzyko popełnienia błędów. Dachy z kolei ocieplane są zazwyczaj wełną mineralną, którą łatwiej jest umieścić pomiędzy krokwiami. Wełna mineralna lepiej się też sprawdza w murach, gdzie występują szczeliny i w budownictwie drewnianym. Dużym jej atutem jest całkowita niepalność, choć styropian również ulega jedynie miejscowemu stopieniu, nie przenosząc ognia dalej.

Przestrzeganie zasad

Decydując się na ocieplanie domu wełną czy styropianem, powinniśmy przestrzegać zasady, by grubość warstwy okładziny nie przekraczała 15 centymetrów. Powyżej tej wartości mury budynku staną się zbyt grube, a przez okna będzie się do środka dostawało mniej światła. Może to powodować duży dyskomfort, więc warto poszukać rozwiązań, które stworzą jak najlepszą termoizolację, w ramach podstawowych grubości do 15 centymetrów. Dobrym rozwiązaniem może być styropian grafitowy, który pozwala na zwiększenie izolacyjności nawet o 25 procent.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.