Niepełnosprawni na dworcach, ulicach itp.

Osoby niewidome mają ograniczone możliwości poznawcze. Muszą polegać jedynie na swoim słuchu i dotyku, co nie zawsze jest łatwe. Z tego względu narażone są na wiele niebezpiecznych sytuacji na drogach, chodnikach, czy na stacjach kolejowych. W wielu miejscach instalowane jest więc oznakowanie dla niewidomych, które ma zapewnić im bezpieczne przemieszczanie się po ulicach miast. Nie wystarczy pomocna dłoń drugiego człowieka, bo każdy z nas chciałby być jak najbardziej niezależny od innych i samodzielny.

Pomocne rozwiązania

Na stacjach metra oraz na stacjach kolejowych podstawowe oznakowanie dla niewidomych stanowią specjalne wypustki montowane przy krawędzi peronów. Instalowane są one dość szeroko, wzdłuż całego peronu, zwiększając bezpieczeństwo osób niewidzących. Ich zadaniem jest nie tylko wyczuwanie ich pod stopą, ale również wydają określony dźwięk przy przesuwaniu po nich laski niewidomego. Tego typu guzki nie pozwolą na przypadkowe wtargnięcie osoby z dużą wadą wzroku pod pociąg.

Bardzo przydatnym elementem jest również oznakowanie dla niewidomych w postaci listew prowadzących. Umożliwiają one bezpieczne dotarcie w dowolne miejsce, schodzenie i wchodzenie po schodach. Oznakowanie poziome jest najskuteczniejszą metodą na uzyskanie przez niewidomych komfortu podróżowania. Oczywiście sygnały dźwiękowe na przejściach są dużym ułatwieniem, jednak poleganie jedynie na swoim słuchu może być bardzo zwodnicze. Wszelkie ułatwienia dla niewidomych, które są montowane w miastach, to szansa dla nich na normalne, pozbawione stresu związanego z wychodzeniem z domu, życie.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.