Rynek nieruchomości na Łotwie

Niektórzy komentatorzy uważają, że kondycję gospodarczą najlepiej obrazują zachowania ludzi. Dobrym papierkiem lakmusowym jest rynek nieruchomości. To na nim odciskają swoje piętno wszelkie finansowe zawirowania, bowiem jego funkcjonowanie jest w prostej linii zależne od polityki banków. W czasach przedkryzysowych trudno było wynająć komukolwiek  mieszkanie w Rydze. Większość ludzi była zorientowana na wzięcie kredytu bankowego i zakup nieruchomości. Obecnie znacznie łatwiej jest znaleźć chętnego na wynajęcie mieszkania.

Działające na Łotwie firmy deweloperskie podkreślają, że coraz więcej osób zaczyna się interesować nieruchomościami, ale znaczna większość inwestorów odwleka decyzję o zakupie na bliżej nieokreślony termin. Kryzysowa trauma była tak głęboka, że w społeczeństwie ciągle brakuje wiary, że stabilizacja może być trwała. Ekonomiści podkreślają, że rynki nieruchomości są ciągle niezwykle wrażliwe na czynniki zewnętrzne. Pomimo to deweloperzy sprzedają więcej mieszkań niż budują, ale budują ich rekordowo mało.

Jednym z paradoksów łotewskiego rynku mieszkań jest popyt na luksusowe apartamenty, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem Rosjan. Od dwóch lat obowiązuje przepis oferujący każdemu, kto kupi nieruchomość za określoną kwotę, wizę do strefy Schengen na 5 lat. Oczywiście zagraniczni inwestorzy zainteresowani są przede wszystkim nieruchomościami z najwyższej półki.  W efekcie luksusowe mieszkanie w Rydze jest w cenie.  Zwłaszcza, że posiadacze takich lokali, którzy nie są przymuszeni do ich sprzedaży, wstrzymują się ze sprzedażą, czekając na wzrost cen, który ich zdaniem musi nastąpić w ciągu najbliższych lat.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.