Chwilówka czy kredyt długoterminowy?

Wielu potencjalnych klientów zastanawia się jakie parametry decydują o tym, czy kredyt jest atrakcyjny. Oczywiście w przypadku chwilówek i wszelkiego rodzaju krótkoterminowych kredytów konsumpcyjnych najważniejsza jest wysokość oprocentowania. Im niższe odsetki, tym lepszy jest kredyt. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku wysokich kredytów hipotecznych, które są zaciągane na 25 ? 35 lat. Tutaj pod uwagę trzeba wziąć znacznie więcej parametrów, bowiem inaczej można kredytu nie dostać.

Najważniejszym parametrem, z punktu widzenia zdolności kredytowej, jest wysokość miesięcznej raty kapitałowo ? odsetkowej. Im niższa jest rata, tym większa szansa na kredyt. Przy długoterminowych zobowiązaniach podstawowym czynnikiem, kształtującym wysokość rat, jest okres kredytowania. Im dłużej spłacamy, tym mniej musimy spłacić w jednej racie. Oczywiście pieniądze pożyczone na dłuższy okres drożej kosztują. Dlatego istotnym parametrem jest możliwość elastycznego ustalenia czasu trwania umowy kredytowej.

Niezwykle istotna jest również forma spłaty rat. Kredytobiorca może zdecydować się na raty stałe lub zmienne. Raty stałe powodują, że kredyt jest droższy, ale wszystkie, miesięczne opłaty równe. W przypadku rat zmiennych, odsetki płacone w pierwszym okresie są niezwykle wysokie, a następnie spadają. Kredyt spłacany tą metodą jest znacznie tańszy, ale wysokość pierwszych rat skutecznie uniemożliwia wybór tej metody w przypadku zobowiązań długoterminowych. Zazwyczaj raty o zmiennej stopie oferowane są klientom biorącym kredyt krótkoterminowy.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.