Metody ogrzewania domu.

Wybór metody ogrzewania domu jest jednym z najpoważniejszych dylematów, przed którymi staje każdy inwestor. Od odpowiednich decyzji zależy wysokość kosztów  miesięcznych, komfort mieszkania, a nawet możliwości aranżacyjne. Niezależnie od wyboru paliwa i kotła, który będzie podgrzewał wodę w systemie domowego, centralnego ogrzewania, trzeba jeszcze wybrać sposób, w jaki ta woda odda ciepło w pomieszczeniach. Do wyboru mamy grzejniki ścienne i ogrzewanie podłogowe.

Zaletą ściennych urządzeń grzewczych jest ich relatywnie niska cena i możliwość efektywnej współpracy ze wszystkimi kotłami. Kaloryfery potrzebują gorącej wody, której ciepło ogrzewa powietrze. Można ją uzyskiwać bezpośrednio z kominków z płaszczem wodnym. Wadą jest brak możliwości zabudowania ściany, na której umieszczony jest grzejnik. W przypadku pomieszczeń o dużej kubaturze, potrzeba dużej mocy grzejników, co powoduje, że efektywne ogrzanie pomieszczenia wymagałoby zajęcia wszystkich ścian. W takich sytuacjach preferuje się ogrzewanie podłogowe.

Wodne ogrzewanie podłogowe polega na umieszczeniu spiralnie ułożonych rur pod powierzchnią podłogi. Takie ogrzewanie wymaga gorącej wody o określonej temperaturze do maksymalnie 40 stopni, bo temperatura podłogi nie może być zbyt wysoka. Dlatego urządzenia grzewcze, zasilające podłogówkę, muszą być wyposażone w termostaty. Utrudnione jest korzystanie z prostych kotłów węglowych oraz kominków z płaszczem wodnym. Ogrzewanie podłogowe wymaga również odpowiednich posadzek, które nie będą działały izolująco i pozwolą na przekazanie ciepła wody do powietrza.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.