Nadmiar śmieci – problem dzisiejszej cywilizacji

Współczesny świat jest oparty o tanie rozwiązania, które charakteryzują się znacznie krótszą żywotnością, niż przed laty. Jednorazowe opakowania, sprzęt elektroniczny, meble, a nawet artykuły AGD znacznie szybciej się zużywają i niewłaściwie utylizowane zagrażają środowisku. Społeczeństwo nie jest świadome konsekwencji, jakie niosą za sobą wyrzucone w lesie czy przy drodze śmieci. Dla ludzi liczy się jedynie oszczędność związana z kosztem ich odbioru przez uprawnione jednostki.

Wielu z nas uważa, że łatwiej i szybciej można porzucić stary telewizor w lesie, a plastikowe butelki, tacki i woreczki postawić na drodze. Ktoś się pewnie nimi zajmie, albo z czasem wchłonie je las. Tego typu zachowania stanowią poważne zagrożenie dla całego ekosystemu. Nie tylko zatruwają leśną florę, ale też mogą poprowadzić na śmierć zwierzęta, które żyją w lasach. Motywem niewłaściwego postępowania ludzi są błędne założenia gospodarki odpadami, jakie w naszym państwie obowiązują. Ceny wywozu śmieci są zbyt wysokie, co powoduje chęć unikania kosztów. Jednocześnie nie jest traktowane ulgowo segregowanie śmieci, które pozwala na odzysk rozmaitych surowców.

Prawidłowa gospodarka odpadami musi być oparta na realiach. Ludzie, którzy zarabiają 2-3 tysiące złotych miesięcznie, nie są w stanie przeznaczyć ponad stu złotych z tej kwoty na wywóz śmieci. Dużym problemem jest również dostępność punktów odbioru zużytego sprzętu. Pomimo nakazu zbierania starych urządzeń elektrycznych i elektronicznych, firmy zajmujące się ich sprzedażą nie chcą przyjmować wyeksploatowanych jednostek, tłumacząc się brakiem możliwości magazynowania. W związku z tym społeczeństwo wybiera najprostsze, ?leśne? rozwiązania.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.