Anodowanie powierzchni metalowych

Wiadomo, że straty spowodowane korodowaniem metali znacznie przewyższają te, spowodowane mechanicznym zużywaniem się metalowych przedmiotów. Każdy metal lub stop metali wymaga nieco innych metod zabezpieczania powierzchni przed działaniem czynników środowiskowych, które przyspieszają utlenianie się powierzchni metalu. W przypadku glinu, czyli aluminium najlepsze efekty daje anodowanie, zwane inaczej eloksacją lub elektrolityczną oksydacją. Anodowanie bywa stosowane również do powierzchniowej obróbki stali, tytanu i stopów magnezu.

Anodowanie powierzchni jest wykonywane w trzech zasadniczych celach. Przede wszystkim zabezpiecza się tą metodą powierzchnię metalu oraz zdobi się go. Przedmioty po eloksacji z dodatkiem substancji barwiących mają odpowiednią strukturę i równomiernie położony kolor.  Anodowanie wykonuje się również w celu wytworzenia na folii aluminiowej warstwy ochronnej. Takie produkty są wykorzystywane w przemyśle elektrotechnicznym, na przykład do produkcji kondensatorów.

Anodowanie jest wykonywane poprzez zanurzenie przedmiotu w kąpieli elektrolitycznej, najczęściej w kwasie siarkowym. Przedmiot spełnia w tym procesie rolę anody. Po podłączeniu prądu stałego o napięciu kilkunastu Voltów dochodzi do zjawiska elektrolizy. Wydzielający się tlen zaczyna szybko reagować z metalem, tworząc powłokę ochronną na powierzchni przedmiotu. Anodowanie ma wiele różnych typów i podtypów, które zależą od rodzaju elektrolitu i napięcia, które używane jest do wywołania procesu elektrolizy.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.