Specjalistyczne badania sportowców.

Specjalistyczne badania lekarskie.

Ogólna opinia na temat zdrowia sportowców opiera się na ich dokonaniach. Należy jednak pamiętać, że każdy pływak, tenisista czy piłkarz musi cyklicznie przechodzić cały zestaw badań, które wskazują, czy może trenować dany sport, czy też dany wysiłek stanowi dla niego niebezpieczeństwo. Bez aktualnej książeczki zdrowia nie zostanie dopuszczony do żadnych zawodów czy rozgrywek. Badania sportowe wykonują profilowane przychodnie, zatrudniające lekarzy orzeczników, którzy kwalifikują sportowców do dalszego wysiłku lub nie.

Jednym z podstawowych badań, jakie przechodzą przy każdej wizycie wyczynowcy, jest spirometria. Ma ona na celu sprawdzenie wydolności oddechowej, pojemności płuc oraz szybkość wydechu. Badanie przeprowadza się za pomocą spirometru, który dokonuje odpowiednich pomiarów. Pacjent otrzymuje specjalny ustnik, za pomocą którego ma oddychać. Poprzez rurkę podłączona do ustnika powietrze przedostaje się do komputera, który analizuje na tej podstawie szybkość jego wdychania i wydychania oraz oblicza pojemność i wydolność płuc.

Badanie spirometryczne jest stosowane również przy wielu chorobach związanych z wydolnością płuc i oskrzeli. Powinny się jemu poddawać osoby przygotowywane do operacji miąższu płucnego, a także chorzy na astmę stałą czy napadową. W wielu przypadkach wynik badania spirometrycznego jest podstawą do wskazania odpowiednich leków w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Spirometria znajduje także zastosowanie w leczeniu alergii i ustalaniu jej przyczyn.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.