Geosyntetyki – geotkanina i geokompozyt.

Geosyntetyki są niewątpliwie ciekawą zdobyczą nowoczesnej technologii, którą wykorzystują w codziennej pracy firmy z branży inżynierii budowlanej. Geosyntetyki są wielozadaniowe, produkuje się je z tworzyw sztucznych, takich jak poliester, polietylen, polipropylen lub też z włókien szklanych.

Geosyntetyki dzielą się na wiele rodzajów. Wśród nich znajdziemy między innymi geosiatki służące do zbrojenia gruntu, zazębiające się z gruboziarnistym kruszywem, odporne na przebicie i rozciąganie geowłókniny, geotkanina stabilizująca grunt, czy też geokompozyt służący na przykład do naprawy asfaltu.

Geokompozyty są materiałami hybrydowymi, powstałymi z różnego typu geosyntetyków, i w związku z tym charakteryzują się właściwościami poszczególnych elementów, będących ich częściami składowymi. Geokompozyt może powstać z połączenie geosiatki, geowłókniny, geotkaniny, maty antyerozyjnej i innych.

Dzięki takim połączeniom geokompozyty mogą mieć przeróżne specjalistyczne funkcje ? na przykład drenujące, filtrujące, separacyjne, ochronne, izolacyjne, wzmacniające.

Z kolei geotkanina to rodzaj płaskiego geosyntetyku stosowanego głównie w branży budownictwa ziemnego, spełniającego funkcje filtrujące, wzmacniające i separacyjne. Charakteryzują się także doskonałymi parametrami wytrzymałościowymi.

Z różnego rodzaju geosyntetyków korzysta budownictwo drogowe, wodne, kolejowe. Przy ich użyciu zabezpiecza się wybrzeża morskie, brzegi rzek, wzmacnia nasypy kolejowe, drogowe, tworzy bariery filtracyjne, systemy drenujące, buduje wały ochronne, kanały, zbiorniki wodne, baseny, parkingi, drogi kolejowe, podjazdy, parkingi, lotniska itd.

Dzięki zastosowaniu trwałych i wytrzymałych materiałów do produkcji geosyntetyków, gotowe produkty charakteryzują się wysoka odpornością na wiele czynników, między innymi na mróz, niskie temperatury, promieniowanie UV, szkodniki czy też różnorodne związki chemiczne, obecnie w gruncie. Ich dodatkowym atutem jest brak toksyczności, co przekłada się na bezpieczeństwo ich stosowania i brak negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.