Urazy sportowe – artroskopia barku

Artroskopia barku to nowoczesna metoda diagnozowania oraz zabiegów chirurgicznych w obrębie stawu barkowego. Do wnętrza stawu wprowadza się optykę o średnicy ok. 6 mm, i w ten sposób można przyjrzeć się strukturom wewnątrzstawowym. Atutem tego rozwiązania jest pełny wgląd do stawu i możliwość dokonania zapisu przebiegu operacji. Ponieważ dostęp operacyjny jest zminimalizowany – pacjent szybko przechodzi rekonwalescencję i wraca do zdrowia, znacząco zmniejsza się również powikłań pooperacyjnych.

Artroskopia to przykład nowoczesnej chirurgii ortopedycznej, mającej szerokie zastosowania. W szpitalach wykonuje się artroskopię stawu biodrowego, łokciowego i skokowego oraz artroskopię kolana (w ramach tej ostatniej wykonywana jest na przykład rekonstrukcja więzadła krzyżowego).

Przeprowadza się ją między innymi:

– w przypadku świeżych urazów np. urazów sportowych
– zmian zwyrodnieniowych
– przewlekłych zmian o charakterze przeciążeniowym

Urazy sportowe mają to do siebie, że są bardzo bolesne, i mogą prowadzić do trwałych zmian w stawach. Narażeni są na nie tylko sportowcy wyczynowi, ale wszyscy, którzy uprawiają sport ? także amatorsko i dla przyjemności. Intensywny trening, brak odpowiedniego przygotowania czy niewłaściwy ruch lub też faul przeciwnika może być powodem kontuzji. W zależności od rodzaju urazu sportowcy muszą pauzować od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.

Szybka diagnoza i zabieg operacyjny są tutaj niezwykle ważne, później niezbędna jest rehabilitacja, by móc wrócić do zdrowia i funkcjonowania w sporcie. Urazami sportowymi zajmują się ortopedzi, specjaliści od traumatologii sportowej, a wśród kontuzji najczęściej pojawiają się właśnie urazy stawów, uszkodzenia więzadeł krzyżowych, zerwanie ścięgna Achillesa, i wiele innych.

Artroskopia pozwala obejrzeć wnętrze stawu, prawidłowo zdiagnozować problem oraz przeprowadzić profesjonalną, małoinwazyjną operację.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.