Farby olejne artystyczne oraz podobrazia – niezbędne artykuły dla plastyków.

Farby artystyczne

Podstawowym narzędziem artysty malarza są farby olejne. Artysta posługuje się profesjonalnymi farbami artystycznymi, które dają niesamowite efekty na płótnie. Akcesoria i artykuły dla plastyków dostępne są szeroko nie tylko w tradycyjnych sklepach z takim asortymentem, handel farbami olejnymi kwitnie również w internecie, gdzie można szybko i sprawnie dokonać dobrych zakupów.

Okazuje się, ze ten rynek jest bardzo rozwinięty. Z oferty sklepów dla plastyków korzystają i profesjonaliści o ugruntowanej pozycji, i początkujący adepci sztuki malarskie, i całkowici amatorzy, którzy malowanie traktują jako dobrą zabawę i sposób na miłe spędzenie czasu lub rozwój umiejętności.

Farby olejne

Jeśli chodzi o farby olejne, to muszą one spełniać kilka warunków, aby nadawały się do warsztatu profesjonalisty. Są to przede wszystkim cechy takie jak:

– mocno nasycone barwy dzięki koncentracji pigmentu
– trwałość i silne krycie
– dobra konsystencja
– duża plastyczność, wolne schnięcie
– łatwość mieszania i nakładania na płótno
– szeroki wybór barw.

To wszystko sprawia, że artysta może skupić się na tworzeniu i realizacji swojej artystycznej wizji, może nakładać farbę olejną szpachlą – wtedy powstaje znacznie grubsza warstwa, lub pędzlem. W składzie farb olejnych jest pigment oraz szybkoschnący płynny tłuszcz, pełniący rolę spoiwa.

Podobrazia

Każdy artysta malarz potrzebuje także podłoża, na którym będzie tworzył swoje dzieło. Obraz malarski wymaga zastosowania odpowiedniego podłoża, które może być wykonane z różnych materiałów. Dzisiaj najczęściej stosuje się podobrazia wykonane z zagruntowanego płótna bawełnianego lub lnianego, naciągnięte na blejtram. Natomiast z historii malarstwa znamy jeszcze inne rodzaje podobrazi malarskich.

Były to między innymi podobrazia drewniane – chronologicznie najstarsze, znane już w starożytności. Deski były oczywiście dobrze zabezpieczone, usuwano z nich sęki oraz nadmiar żywicy. Do dziś niektórzy artyści używają materiałów drewnopochodnych jako podłoża dla swoich obrazów ? płyt wiórowych czy sklejki.

Znane w historii były także podobrazia metalowe – blachy z ołowiu, miedzi czy srebra, a także najzwyklejsze papierowe lub z grubej tektury. Na papierowych najczęściej wykonywano szkice późniejszych dzieł malarskich.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.