Rodzaje spawarek

TIG spawarki są niewątpliwie jednymi z najbardziej nowoczesnych i zaawansowanych urządzeń spawających, wykorzystywanych do spawania stali nierdzewnych, aluminium, stali wysokostopowych, różnego rodzaju stopów. W branży spawalniczej stosowane są także spawarki MAG, MIG, MMA, multiźródła, półautomaty spawające, manipulatory spawalnicze itd. Spawanie jest procesem skomplikowanym i wymagającym zastosowania odpowiedniego sprzętu, a także doświadczonego operatora maszyny. Istotą spawania jest chwilowe roztopienie powierzchni stycznych materiałów, które chce się zespawać, a później ich stopienie razem. Najczęściej konieczne jest zastosowanie specjalnego dodatkowego materiału spawalniczego, takiego jak na przykład drut spawalniczy SG3 czy SG2, elektroda otulona itp. materiały spawalnicze pełnią funkcję spoiwa, które stapia się, i tworzy dobrej jakości spoinę, charakteryzującą się trwałością i niezniszczalnością.

Spawanie TIG jest bardzo specyficzną odmianą spawania elektrycznego. Oprócz niego rozróżniamy między innymi spawanie MIG MAG, MMA, MIG, MAG, a także spawanie gazowe, i wiele innych. Każdy typ spawania posiada swoje cechy wyróżniające oraz specyfikę zastosowań. W spawaniu TIG wytwarza się łuk elektryczny, z użyciem wolframowej elektrody, w osłonie gazu obojętnego.

Spawarki TIG są bardzo długo żywotne, funkcjonalne i solidne. Dlatego zakłady zajmujące się spawaniem kupują zarówno spawarki używane, jak i nowe. Spawarki używane, jeśli były prawidłowo użytkowane, pozostają sprawne i bezawaryjne przez wiele lat.

Wśród spawarek TIG znajdują się spawarki inwertorowe, które posiadają znaczną przewagę nad innymi typami spawarek. Chodzi mianowicie o ich lekkość oraz nieduża wielkość, co czyni z nich urządzenia bardzo kompaktowe. Jednocześnie TIG spawarki inwertorowe mają bardzo wiele nowoczesnych funkcji i programów, można zaprogramować ich pracę, znajdują więc zastosowanie w różnych gałęziach przemysłowych, udoskonalają proces produkcji.

Innym typem spawarek są spawarki MAG, w których spawanie odbywa się z użyciem elektrody topliwej oraz gazu aktywnego, (w przeciwieństwie do gazu obojętnego, nie biorącego udziału w spawaniu metodą TIG).Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.