Zainteresowanie sztuką w społeczeństwie

W dzisiejszych czasach sztuka znajduje się raczej na marginesie życia społecznego, interesują się nią nieliczni znawcy i pasjonaci, których postawa nie znajduje zrozumienia u ogółu społeczeństwa. Tych tworzących sztukę i zainteresowanych nią odbiorców jest jednak tylu, że w większych miastach Polski ciągle otwierane są nowe wystawy malarskie, fotograficzne i inne. Popularność zyskują przede wszystkim twórcy sztuki współczesnej, ale nie tylko.

Podczas uroczystego otwarcia różnych wystaw odbiorcy mają niepowtarzalną okazję spotkać na żywo twórcę, którego podziwiają. Mogą wtedy zapytać o interesujące ich kwestie, jak inspiracje czy kolejne projekty danego malarza, fotografika czy grafika. Wernisaże wystaw są wydarzeniami kulturalnymi, na których pojawia się często cała śmietanka towarzyska miasta, znani artyści, politycy, dziennikarze. Niektórzy z nich chcą się po prostu pokazać, wiedząc, że na wernisażu będą obecne media ? telewizja, radio i prasa.

Znawcy i amatorzy teatru również nie mają na co narzekać. W dużych miastach zazwyczaj działa co najmniej jeden teatr, prym wiodą tu oczywiście Warszawa i Kraków, gdzie funkcjonuje bardzo dużo scen o różnym rodowodzie. A zainteresowanie teatrem systematycznie rośnie, o czym świadczą sprzedawane na pniu bilety na wszystkie premierowe spektakle. Przy dobrej reklamie i chwytliwym tytule można wyprzedać spektakle na kilka miesięcy do przodu.

Furorę robią wszelkiego rodzaju komedie, farsy, które są przeznaczone dla szerszego grona odbiorców. W teatrach znajduje się także oferta dla bardziej wyrobionego widza, czyli spektakle awangardowe, eksperymentalne, adaptacje trudnych dzieł itd.

Świat kultury zyskuje coraz większe grono wyznawców. Ludzie łakną doznań artystycznych, które traktują jako coś niezwykłego, pozwalającego wyrwać się z codziennej bieganiny i szarej rzeczywistości. W szerokiej ofercie różnych ośrodków kultury, galerii, muzeów, teatrów mogą wybrać coś odpowiadającego ich gustom estetycznym.Comments are closed.

Post Info

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.