Problem opcji walutowych

Opcje walutowe to temat, który spędza sen z powiek wielu przedsiębiorcom. Chociaż od pojawienia się problemu upłynęło już kilka miesięcy, wciąż nie wiadomo, jaki będzie jego finał. Straty firm szacuje się na około 15 miliardów złotych. Groźba bankructwa zawisła nad wieloma firmami. Szefowie spółek państwowych, które zainwestowały w opcje mogą stracić pracę i spotkać się z prokuratorem. Nierozsądnie ryzykowali duże sumy, narażając firmy na straty. Niektórym przyświecała tylko i wyłącznie chęć szybkiego zarobku.

Opcje walutowe obarczone były dużym ryzykiem, z którego wiele firm nie zdawało sobie sprawy. Teraz oskarżają banki o brak rzetelnej informacji na ten temat, a nawet o celowe wprowadzanie w błąd przedsiębiorców. Banki mają obowiązek informować klienta o ryzyku związanym z podpisaniem umowy.

Wicepremier Pawlak przez dłuższy czas forsował unieważnienie opcji walutowych, twierdząc, że zachowanie banków można potraktować jako nieuczciwe praktyki, które są zakazane przez Unię Europejską, jego pomysł nie zyskał jednak poparcia premiera. Ustawowe zlikwidowanie opcji nie doszło więc do skutku. Przeciw takiemu rozwiązaniu protestowali ekonomiści, argumentując, że taka operacja groziłaby utratą wiarygodności naszego kraju na arenie międzynarodowej, głównie na rynkach finansowych.

Dzięki specjalnej ustawie, którą przyjął parlament firmy poszkodowane przez transakcje walutowe, jakimi są opcje, mogą składać w sądzie zbiorowe pozwy. Żeby wstąpić na drogę sądową musi zebrać się grupa dziesięciu firm znajdujących się w podobnej sytuacji. Pójście do sądu jest ostatecznością, lepszym wyjściem byłoby dogadanie się z bankiem, ale to jest bardzo trudne. Pierwsze pozwy już są w sądzie, firmy powołują się na brak upoważnienia osób zawierających umowę na podpisywanie tego typu zobowiązań. Ich zdaniem takie umowy są nieważne. Drugim argumentem za anulowaniem opcji podnoszonym przez przedsiębiorstwa jest wspomniana już nierzetelność banków w informowaniu o zagrożeniach płynących z opcji.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.