Nowe technologie a sport

Wpływ nauki i technologii na różne dziedziny życia jest ogromny. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Nowoczesna myśl techniczna wspiera między innymi sport, wprowadzając udoskonalany sprzęt sportowy, odzież itp. Różnego typu wynalazki umożliwiają bicie rekordów świata w wielu dziedzinach. Przykładem mogą być łożyska z tworzyw sztucznych.

Zastosowanie innowacyjnych łożysk wykonanych z polimeru przyczyniło się do pobicia rekordu świata w locie balonem na wysokość, który wyniósł 21 tys. metrów. Łożyska doskonale spełniły swoje zadanie. Były one częścią mechanizmu umożliwiającego sterowanie prędkością opadania balonu. Okazały się bardzo odporne i wytrzymałe na ogromne różnice temperatur i zmienne warunki związane z ciśnieniem atmosferycznym. Lekka konstrukcja kapsuły ciśnieniowej zapewniła bezpieczeństwo lotu oraz lądowania balonu, który był jednym z największych skonstruowanych w historii. Polimerowym łożyskom nie zaszkodziły bardzo silne drgania ani duże przeciążenia.

Sprawdzone w ekstremalnych warunkach łożyska ślizgowe posiadają także uniwersalne zastosowania. Ich popularność z pewnością wzrośnie za sprawą tego nietypowego testu, jakim był lot balonem na rekordową wysokość.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.