Imprezy o znaczeniu symbolicznym

Silne zaakcentowanie początku i końca pewnych etapów w życiu ma ważne znaczenie symboliczne i psychologiczne. Ludzkość od wieków ceni działania symboliczne, różnego typu inicjacje wiązały się w przeszłości z rytuałami, wzmacniającymi znaczenie ważnych wydarzeń ludzkiego życia. Dotyczyło to między innymi osiągnięcia dojrzałości.

Współcześnie przejawem takich działań jest na przykład organizowanie studniówki czy wieczoru panieńskiego, stanowiących huczne zakończenie pewnego rozdziału w życiu i rozpoczęcie kolejnego.

Mimo że świadectwo maturalne nie jest dzisiaj przepustką do świetnej pracy i świetlanej przyszłości, to jednak samo skończenie szkoły średniej jest jednym z najważniejszych momentów w życiu człowieka i jest traktowane jako swego rodzaju przejście w świat dorosłych.

Nieodłącznie związana z ostatnim rokiem szkoły jest studniówka, która powinna się odbywać na sto dni przed maturą. W jej dniu po raz ostatni maturzyści bawią się pod opieką dorosłych. Następujące po studniówce sto dni to czas przeznaczony na wzmożoną naukę, dlatego tak ważna jest dobra zabawa podczas studniówki i nabranie sił na kolejne miesiące. Udana studniówka nie może obejść się bez wspólnego poloneza odtańczonego przez uczniów i nauczycieli, dobrego programu artystycznego oraz pożywnych posiłków.

Wieczór panieński lub kawalerski natomiast organizuje się przed wstąpieniem w związek małżeński. Przyszła panna młoda i pan młody żegnają się z tzw. stanem wolnym, ale bynajmniej nie z wolnością.

Organizacją najczęściej zajmują się koleżanki i koledzy młodej pary. Scenariusz zabawy powinien być niespodzianką i odpowiadać charakterowi głównego bohatera. Niestosownością jest urządzanie imprezy, która w jakikolwiek sposób może go urazić (szczególnie może to dotyczyć coraz powszechniejszego wynajmowania na ten wieczór striptizera czy striptizerki, nie uwzględniwszy podejścia do tych spraw osób wstępujących na nową drogę życia). Prawdziwi przyjaciele i dobrzy znajomi z pewnością nie popełnią żadnej gafy, a dzięki ich pomysłowości sam wieczór pozostanie dla wszystkich miłym wspomnieniem.Comments are closed.

Post Info

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.