Karty chipowe

Współczesny świat rozwija się w bardzo szybkim tempie. Dotyczy to także powszechnej informatyzacji.

Jednym z jej przejawów są karty plastikowe będące nowoczesnym nośnikiem informacji. Tę innowacyjną technologię do niedawna znaliśmy tylko z amerykańskich filmów, ale już dziś jest ona szeroko dostępna dla Polaków. Zyskują one coraz większą popularność na rynku, są powszechnie używane przez ludzi na całym świecie. Plastikowe karty mogą posiadać pasek magnetyczny – nazywamy je wtedy kartami magnetycznymi. Do odczytania ich zawartości stosuje się specjalne czytniki. Za pomocą kart płacimy w sklepach bez użycia gotówki. Jest to bardzo wygodna metoda, którą docenia coraz więcej Polaków.

Najnowszym rozwiązaniem w branży są karty chipowe. Ich największą zaletą jest duża pojemność, można na nich zakodować znacznie więcej informacji niż na kartach magnetycznych (dane do 16 kB). Dane te są też lepiej chronione i można je dłużej przechowywać, nawet przez okres 10 lat.

Wiele firm stosuje karty z chipem elektronicznym jako karty pre-paidowe, bilety elektroniczne oraz karty członkowskie. Karty plastikowe wykorzystywane są w wielu instytucjach publicznych oraz prywatnych firmach i przedsiębiorstwach, umożliwiając dostęp do tajnych danych. Za ich pomocą można również rejestrować czas pracy konkretnego pracownika.

Dzisiejsza technika powoduje, że tradycyjna papierowa legitymacja traci rację bytu. Łatwo ulegała ona zniszczeniu, co wymagało nieustannego wyrabiania tzw. duplikatów. Polskie uniwersytety wprowadzają już plastikowe legitymacje, które są traktowane również jako karty biblioteczne. Są one nowoczesne i atrakcyjne w formie. W szkołach pojawiają się specjalne identyfikatory. System identyfikatorów zapewnia ochronę przed nieupoważnionymi przybyszami z zewnątrz, których obecność mogłaby zagrozić uczniom. Chodzi tu głównie o handlarzy narkotyków, ale też innych intruzów.

Elektronicznych kart używa się praktycznie wszędzie – w bankomatach, sklepach, bibliotekach, a nawet na wyciągach narciarskich, gdzie można spotkać innowacyjne karty zbliżeniowe, które wystarczy zbliżyć do czytnika, żeby móc skorzystać z usługi. Jest to doskonałe rozwiązanie w systemach ograniczonego dostępu do danych i stwarza nieograniczone możliwości.Comments are closed.

Back to top · WordPress is using WordPress and the free Snag theme.